Povedal to dnes nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier v Berlíne po stretnutí šéfov diplomacií piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka.
Účastníci schôdzky však zároveň uviedli, že Irán musí zastaviť aktivity súvisiace s obohacovaním uránu. Nenaznačili ale možnosť prípadného prijatia sankcií v prípade, že tak islamská republika neurobí.
"Je teraz na Iráne, ako sa rozhodne," povedal Steinmeier. Nemecký minister obvinil Teherán, že preukazuje "neúctu" voči Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE).
Ako vyhlásila americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, účastníci berlínskej schôdzky vysielajú "veľmi silný signál" Iránu, že medzinárodné spoločenstvo je v otázke iránskeho jadrového programu zjednotené. Uviedla, že Irán sa musí vydať na cestu "rokovaní, nie konfrontácie".
Podľa šéfa britskej diplomacie Jacka Strawa sa Teherán "prerátal".
"Rad je teraz na Iráne, aby dokázal medzinárodnému spoločenstvu, že jeho (jadrový) program je určený výhradne na civilné účely. My sme preukázali s Iránom veľmi veľkú dávku trpezlivosti," povedal Straw.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zdôraznil potrebu mierového riešenia sporu a poukázal na dôležitosť úlohy MAAE v tejto záležitosti.
Iránsky veľvyslanec pri MAAE Alí Asghar Soltaníja dnes vyhlásil, že jeho krajina nezastaví svoj kontroverzný program obohacovania uránu, ako to od islamskej republiky žiada Bezpečnostná rada OSN.
Iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Muttaki predtým vyhlásil, že Irán sa pripravil na prípadné sankcie, hoci jeho vláda ich považuje za veľmi nepravdepodobné.