Alexandria 30. marca (TASR) - Amerického moslima odsúdili v stredu na 30 rokov väzenia za členstvo v al-Káide a plánovanie atentátu na prezidenta Georgea W. Busha.
Prokuratúra žiadala pre Ahmada Omara Abu Aliho (25) maximálny trest - doživotie. Sudca okresného súdu v Alexandrii Gerald Bruce Lee však povedal, že 30 rokov je dostatočný trest. Prípad Abu Aliho prirovnal ku kauze "Amerického Taliba" Johna Walkera Lindha, ktorého po zajatí v Afganistane odsúdili na 20 rokov väzenia. Podľa sudcu treba zohľadniť, že činy Abu Aliho si nevyžiadali žiadnu obeť.
Žalobca David Laufman zdôraznil, že obžalovaný - americký občan, ktorého otec je z Jordánska - necelý rok po útokoch z 11. septembra 2001 vstúpil do organizácie zodpovednej za 3000 mŕtvych.
Podľa prokuratúry Abu Ali odcestoval do Saudskej Arábie, kde z nenávisti voči USA vstúpil do al-Káidy. Saudské úrady Abu Aliho zatkli v júni 2003 počas záverečných skúšok na Islamskej univerzite v Medine.
V novembri 2005 uznali Abu Aliho vinným zo sprisahania s cieľom zavraždiť prezidenta, sprisahania s cieľom uniesť lietadlo, z poskytovania podpory al-Káide a iných zločinov.
Saudským vyšetrovateľom Abu Ali povedal, že s niektorými z najvyšších predstaviteľov al-Káidy hovoril o teroristických útokoch, vrátane atentátu na Busha a plánoch na vytvorenie teroristickej bunky v USA. Neskôr tvrdil, že saudské úrady si priznanie vynútili násilím.