Ronald Reagan na archívnej snímke so ženou Nancy, princom Charlesom a Dianou. FOTO - REUTERS |
Ronald Reagan bol americkým prezidentom len desať týždňov, keď ho pri odchode z washingtonského hotela Hilton zasiahla strela do hrude. Bolo to 30. marca pred 25 rokmi a Amerika bola v šoku.
Studená vojna naberala nové obrátky a hlava svetovej mocnosti sa ocitla mimo hry. Mnohým sa navyše vybavila podobná, takmer 30 rokov stará udalosť: tragický atentát na prezidenta Kennedyho.
Najskôr sa zdalo, že Reagan strele unikol, no bol zasiahnutý, keď sa ho agent tajnej služby snažil vsunúť do auta. John Warnock Hinckley, 25-ročný syn texaského milionára, vystrelil šesťkrát a zasiahol štyroch ľudí.
Okrem prezidenta bol postrelený aj jeho osobný tajomník James Brady, agent tajnej služby a policajt.
V nemocnici, kam krvácajúceho prezidenta okamžite previezli, stihol Reagan ešte zavtipkovať s chirurgom. "Dúfam, že ste republikán," povedal a upadol do bezvedomia.
Viceprezident George Bush starší bol práve v lietadle nad Texasom aj cez zlé telefonické spojenie sa mu podarilo zariadiť, aby "sa objavil" vo Washingtone.
Poradca pre národnú bezpečnosť Richard Allen zatiaľ zabezpečil kópiu ústavy, kódy na vypustenie jadrových zbraní a diktafón, aby bolo všetko pripravené na prípadné odovzdanie prezidentských právomocí.
Niekoľko hodín nebolo jasné, kto stojí na čele USA. Minister zahraničia Alexander Haig spanikáril a v Bielom dome novinárom oznámil, že šéfom je on a situáciu má pevne pod kontrolou.
No mýlil sa. Podľa americkej legislatívy v prípade vyradenia prezidenta a viceprezidenta z činnosti sa stáva prezidentom predseda Snemovne reprezentantov, potom predseda Senátu a na piatom mieste prichádza do úvahy minister zahraničia.
Viceprezident Bush nakoniec dorazil. Boli štyri hodiny po atentáte. Haig neskôr po kritike, podľa ktorej sa pokúšal na seba strhnúť moc, odstúpil.
Po tomto extempore vypracoval Reaganov štáb provizórny návod, ako postupovať v prípade podobných kríz. No až po nástupe Georgea Busha staršieho v roku 1989 bola vypracovaná obsažná metodika, ktorá berie do úvahy "každý mysliteľný variant".
Reaganovi počas dvojhodinovej operácie vyoperovali guľku z ľavého pľúcneho laloku kúsok od srdca, a jeho stav sa rýchlo lepšil. Napriek tomu bolo pozastavené obchodovanie na burze a odložené udeľovanie Oscarov.
Hinckley, ktorého polícia okamžite zadržala, bol posadnutý Jody Fosterovou a atentátom ju chcel ohromiť. Film Taxikár, v ktorom hrala 12-ročnú prostitútku, videl najmenej pätnásťkrát.
Pre svoju obsesiu sa dokonca zapísal na kurzy tvorivého písania na Yaleovej univerzite, keď zistil, že tam Jodie Fosterová študuje.
Po atentáte ho postavili pred súd, ale pre duševnú chorobu v roku 1982 ho oslobodili z obvinenia z pokusu o vraždu. Odvtedy sa lieči na psychiatrickej klinike, v roku 2003 mu dokonca povolili vychádzky mimo areálu.
Prezidentov osobný tajomník James Brady pritom zostal ochrnutý. Dlhoročným úsilím sa zaslúžil o presadenie zákona obmedzujúceho predaj strelných zbraní, ktorý nesie jeho meno.
"Miláčik, zabudol som uhnúť," povedal Reagan manželke Nancy po úspešnej operácii. Smrti unikol a mohol sa zapísať do histórie ako jeden z najvýraznejších svetových štátnikov, ktorý podľa svojich názorov prispel k pádu železnej opony.
Zomrel v júni 2004 vo veku 93 rokov. (čtk)