Miro Jaroš si popularitu krátko po odchode zo SuperStar užíval. Potom spoznal aj jej nepríjemnejšiu tvár. Hovorí: "Je pozitívne, keď ma ľudia podporujú v tom, čo robím. Aj keď sú kritické situácie, keď by som najradšej zahodil mobilný telefón a odcestoval do krajiny, kde ma nik nepozná." FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
"Už nie som populárny. Prečo? Vyhral som súťaž popularity," povedal kedysi spevák Miro Žbirka.
Popularita so sebou nesie daň. Cudzí ľudia známemu človeku v hypermarketoch tykajú, v kaviarňach ho nútia dať si s nimi pohárik, na ulici sa mu vrhajú okolo krku. "Najhoršie sú nočné telefonáty," priznáva český herec Lukáš Vaculík.
Psychológ Dušan Fabián prirovnáva popularitu ku kráľovi Matejovi Korvínovi. Keď chcel zistiť, čo si o ňom ľudia myslia, prezliekal sa za žobráka. "Len tak boli k nemu ľudia úprimní a mohol zistiť, ktoré dievčatá majú o neho záujem. Ako kráľa ho chceli všetky, on hľadal také, čo ho chceli ako chlapa." hovorí.
Daň za svoju popularitu platí aj herec Štefan Skrúcaný. Najhoršia je preňho absolútna strata súkromia. Niekedy nevie, ako s tým naložiť. "Keď pôjdem po ulici s vážnym výrazom, budem vyzerať ako namyslený, keď sa budem usmievať, budem vyzerať ako mentálne retardovaný," vysvetľuje.
Finalista prvej série SuperStar Miro Jaroš priznáva, že v poslednom čase sa mu už darí to, čo bolo pred rokom nemožné: cestovať MHD. "Ak sa niekam veľmi ponáhľam a stretnem ľudí, ktorí chcú odo mňa autogram alebo sa chcú odfotiť, ťažko im vysvetlím, že momentálne nemám čas. Stáva sa mi aj to, že fanúšička napíše aj 40 esemesiek za deň a stále opakuje, prečo neodpisujem a nebavím sa s ňou," sťažuje sa.
Štefan Skrúcaný s ľútosťou dodáva: "Na ľudí z mojej brandže sa okolie pozerá ako na verejných činiteľov, napriek tomu, že nie sme platení z verejných prostriedkov, a tak sa nemusíme zodpovedať daňovým poplatníkom."
Prispieva k tomu bulvár. Herečke Diane Mórovej prekáža najmä to, keď sa zverejňujú nepravdy. "Ak niekto nechce, aby sa o jeho súkromí písalo, mali by to novinári rešpektovať. Pre mňa je dôležité, ako sa ma naň pýtajú a aký je to redaktor. Ak je nepríjemný, drzý, nechcem sa s ním zhovárať. Povie mi, že ak mu nedám rozhovor, tak napíše niečo vymyslené alebo niečo, čo sa dopočul. Tak je to nefér," hnevá sa.
Také skúsenosti s bulvárom má Andrea Verešová. "U nás mi to pripomína slepú závisť k ľuďom, ktorým sa darí. Niektoré dezinformácie bulváru parazitujú na popularite ľudí, aby zarobili a zvýšili predajnosť svojich periodík," tvrdí modelka.
O niekoľko dní ide na súd ako svedkyňa, nedávno ju napadol pri príchode domov neznámy muž. "Sú ľudia, ktorí mi z princípu fanúšikujú a sú aj ľudia, ktorí ma nenávidia. Ale viem sa s tým vyrovnať," hovorí.
"Stalo sa mi dvakrát, že mi niekto zazvonil na zvonček a ušiel. To sú už nepríjemnejšie stránky popularity. Je to zasahovanie do súkromia, vtedy nemám dôvod byť príjemný. Ja tiež nepôjdem za svojím obľúbeným spevákom domov ho pozdravovať. Sú iné formy, ako sa to dá urobiť, napríklad e-mail, list," spomína na nepríjemné zážitky aj moderátor Martin Pyco Rausch.
Podľa psychológa Dušana Fabiána je popularita dvojznačná: "Keď známy človek príde do zapadnutého obchodíka, tak ho okamžite a s eleganciou obslúžia, lebo je známy. Druhá vec je vŕtanie sa v súkromnom živote."
Populárni ľudia navyše nikdy nevedia, či sa im prejavuje ľudská, alebo mediálna sympatia. "Neprišli sme na svet preto, aby nás všetci milovali," hovorí zabávač Jožo Pročko.
Herečka Magda Paveleková si však o tom myslí svoje: "Nemám zlé skúsenosti ani s médiami a ani s fanúšikmi," hovorí. "Nepríjemné je to, keď niekde plávam na kúpalisku a pripláva ku mne pani, povie mi, ako ma má rada a celú ma vybozkáva. To sa mi stalo, ale prežila som to." (hab)