Varšava 29. marca (TASR) - Poľský prezident Lech Kaczynski udelil bývalému komunistickému pohlavárovi generálovi Wojciechovi Jaruzelskému Kríž sibírskych vyhnancov. Informovala o tom súkromná televízia TVN.
Udelenie vyznamenania, ktoré prezident podpísal ešte 23. februára, vyvolalo protesty zväzu združujúceho sibírskych vyhnancov. Jaruzelski je však spokojný, že prezident sa dokázal povzniesť nad historické rozdiely.
Protestujúci Zväz sibírskych vyhnancov poprel, že by Jaruzelského navrhol na udelenie vyznamenania. Návrh však predložil predseda Zväzu poľských bojovníkov a bývalých politických väzňov generál Waclaw Szklarski.
Jaruzelského do prezidentského paláca nepozvali, vyznamenanie mu odovzdali ešte minulý týždeň a neprevzal ho priamo od Lecha Kaczynského. Hovorca prezidenta Maciej Lopinski, hosť televízneho programu "Teraz my", ktorý aféru zverejnil, krok Lecha Kaczynského nevedel vysvetliť. Domnieva sa, že "možno sa niektorý z úradníkov prezidentskej kancelárie pomýlil". Politici vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) pritom žiadali o zbavenie Jaruzelského vojenskej hodnosti, keď zdôrazňovali jeho podiel na vyhlásení výnimočného stavu v krajine.
Šéf poľského Senátu Bogdan Borusewicz označil udelenie vyznamenania za výsledok neporiadku v prezidentskej kancelárii. Keby prezident vedel, čo podpisuje, určite by neudelil Jaruzelskému takéto vyznamenanie, uviedol Boruszewicz.
Kríž sibírskych vyhnancov sa udeľuje od roku 2003 ako "výraz národnej pamäti na poľských obyvateľov deportovaných v rokoch 1939 - 1956 na Sibír, do Kazachstanu a severného Ruska, na pamäť ich mučeníctva a vernosti ideálom slobody a nezávislosti".
Jaruzelského deportovali spolu s rodičmi na Sibír v roku 1940 po anexii Litvy Červenou armádou. Na Sibíri zomrel jeho otec, sám Jaruzelski sa prihlásil do poľskej armády.