![]() FOTO |
Rok a pol sa vydávala za muža. Úspešne. Norah Vincentová, novinárka z Los Angeles Times, opísala zážitky v knihe Self-made man, Človek ktorý sa vypracoval sám.
O pár dní sa dielo objaví v angličtine a má ísť o jednu z udalostí roka. A publikované ukážky už teraz ukazujú, že nemusí ísť o nafúknuté marketingové slogany.
Norah ako lesbička a feministka spočiatku očakávala, že sa ako muž konečne dočká všetkých privilégií a výsad, ktoré svet ponúka. No zistila, že aj muži musia niesť svoj kríž. Jej prestrojenie sa zmenilo na nočnú moru (na snímke).
Premena ženy na muža
Mužské alter ego dostalo meno Ned. Norah starostlivo pracovala na jeho výzore aj správaní.
Našla najlepší spôsob, ako vyrobiť dôveryhodnú umelú bradu, kúpila si čierne okuliare s hranatým rámom, špecialisti ju naučili zmeniť hlas do mužskej polohy, pre mužnejší dojem rozprávala menej a pomalšie.
V posilňovni pracovala na tom, aby mala širšie ramená, a protéza v spodnej bielizni zabezpečila, aby po všetkých stránkach pôsobila ako muž.
Všetko sme už videli v množstve televíznych šou, kde prestrojenie zvyčajne trvá zopár hodín. Nedov príbeh sa však odlišuje tým, čo všetko za rok a pol ženské oči, skryté v mužskom svete, videli.
Vyčerpávajúce pravidlá
Ako Norah zistila, aj mužský svet má mnoho nepísaných nepríjemných zákonov: Na nikoho sa príliš dlho nepozeraj, lebo vznikne konflikt. Nikdy sa za nič neospravedlňuj. Neukazuj príliš veľa nadšenia. Nikdy neukáž žiadnu slabosť.
Toto všetko a ešte viac priviedlo Norah takmer na pokraj nervového zrútenia. Namiesto toho, aby sa v Nedovej koži cítila silná a dominantná, zistila, že byť mužom je depresívne a vyčerpávajúce. Stále sa totiž očakáva, že budete ukazovať svoju "mužnosť".
A najšokujúcejšou stránkou mužskej skúsenosti boli početné schôdzky so ženami. Ned si vypočul nekonečný príval nudných, sebaľutujúcich monológov a tirád o tom, akí sú muži bastardi. A všetky ho už vopred považovali za rovnakého bastarda, ako sú ostatní.
Počúvanie týchto rečí prirovnáva Norah/Ned k frontálnej lobotómii: "Neočakáva sa od ľudí, aby sa na prvom rande predviedli v čo najlepšom svetle? Nemali by aspoň predstierať záujem o toho druhého, ak už nie pre nič iné, tak aspoň zo slušnosti?"
Zvádzanie a odmietnutie
Ned ako muž si navyše nemohol zvyknúť na to, koľko ponižujúcich odmietnutí zo strany žien prežíval. Všetci mu však vraveli, že na to si musí zvyknúť.
Jeho priateľ z bowlingu mu porozprával historku z internátu, kde si jeden muž každý týždeň priviedol inú ženu. Keď sa ho opýtal, ako to robí, zopakoval mu, čo sám vedel - aj jeho 90 percent žien odmietne, a to, čo vidia každý týždeň, je tých zvyšných desať.
V istom momente začal Ned ženy nenávidieť za to, ako sa s mužmi zahrávali. Za ich nadradenosť vo vzťahoch, obviňujúce úsmevy, možnosť malíčkom rozhodnúť, či sa im páči, alebo ho zavrhnú.
Netušia, akú škodu môžu napáchať jediným "nie". Oproti tomu je sila mužov iba neškodným nástrojom.
Krutý rad očakávaní?
Ženy, ktoré ako Ned stretol, na jednej strane chceli, aby bol sebaistý, aby mal všetko pod kontrolou. Niektorým sa zdal fyzicky príliš malý, aby bol pre ne atraktívny, chceli muža, ktorý ich môže priklincovať k posteli, jedna to opísala slovami, že chce niekoho "kto môže šoférovať autobus".
Na druhej strane chceli muža, ktorý je zároveň zraniteľný a intuitívny.
Očakávania, očakávania, očakávania - tak zhrnula Norah leitmotív rande v koži Neda. Byť oboma mužmi v jednom je nemožné, tvrdí. Aj muži sú už z toho, čo všetko sa od nich chce, otrávení a unavení a nebaví ich stále niečo predstierať.
ANDREA ERTLOVÁ,
Londýn
a zo sveta mužov
Ned sa spriatelil so skupinkou mužov hrajúcich bowling. Na ich spoločnosti ocenil najmä ich otvorenosť. Všetko bolo vždy hneď jasné, ak boli naštvaní, dali vám to najavo.
Ned bol najhorší hráč, akého tam kedy videli, priemerne získal iba sto bodov. Napriek tomu boli voči nemu slušní. Neskôr mu povedali: kedysi všetkých, čo mali menej ako 120 bodov, prezývali "buzerantmi", a všetkých, čo sa dostali pod stovku, ženami.
Sami netušili, aký výstižný ich systém bol.
No deprimujúcejší bol jeho zážitok z mužského kláštora, kde sú podľa neho muži skôr uväznení, než oslobodení od vonkajšieho sveta. To miesto bolo presýtené mužskou existenciálnou úzkosťou. (ae)