Dnes to oznámil hovorca OSN v Kábule Adrian Edwards.
"Pán Rahmán požiadal o azyl mimo Afganistanu. Očakávame, že ten poskytne niektorá z krajín, ktoré vyjadrili záujem o pokojné vyriešenie tohto prípadu," povedal hovorca. Ako dodal, Spojené národy spolupracujú s afganskou vládou na riešení tejto záležitosti.
Ministerstvo zahraničných vecí USA dnes vyhlásilo, že Afganistan po tlaku západných krajín Rahmána prepustí. "Bude prepustený," povedal novinárom hovorca ministerstva Sean McCormack. "Ako som informovaný, podrobnosti jeho prepustenia a prípadného ďalšieho cestovania sa riešia ako súkromná záležitosť," dodal hovorca.
Afganský súd cez víkend prípad zamietol. Argumentoval spornosťou dôkazov a svedectvom Rahmánových príbuzných, podľa ktorých je duševne chorý. Žaloba následne požiadala o vyšetrenie Rahmána, aby sa zistilo, či je mentálne spôsobilý čeliť procesu.
Lekárske vyšetrovanie sa začalo dnes. Zástupca generálneho prokurátora Muhammad Išák Alukú pripustil, že v prípade potvrdenia duševnej choroby môžu Rahmána poslať na liečenie do zahraničia.
"Niekedy vyzerá normálne, ale inokedy je veľmi čudný. Celý čas trhá telom," povedal Alukú o Rahmánovom stave. Termín dokončenia vyšetrovania neuviedol.
Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ afganskej vlády agentúre AP povedal, že Rahmána prepustia v krátkom čase. Stále sa pracuje na tom, ako prepustenie prebehne. Panujú totiž obavy, že na Rahmána by mohli zaútočiť davy.
Kauza je v Afganistane veľmi citlivá. Napriek tomu, že vláda je prozápadná, v krajine dominuje konzervatívny islam a platí tam islamské právo, šaríja. Podľa neho je konvertovanie z islamu na inú vieru zločinom, za ktorý možno udeliť trest smrti.
V meste Mazáre Šaríf na severe Afganistanu proti rozhodnutiu súdu neprerokovať prípad Rahmána demonštrovali stovky náboženských hodnostárov, študentov a iných ľudí, ktorí pochodovali mestom, skandujúc "Smrť kresťanom!" a "Smrť Bushovi!", s odkazom na prezidenta USA Georgea W. Busha. Protestná akcia sa po asi dvoch hodinách skončila bez incidentov.
"Abdal Rahmán musí byť zabitý. Islam to žiada," vyhlásil vysokopostavený klerik Fajíz Muhammad z neďalekého mesta Kunduz. "Kresťanskí cudzinci okupujúci Afganistan útočia na naše náboženstvo," dodal. Zároveň varoval pred vypuknutím nepokojov v prípade Rahmánovho prepustenia.
Proces s Rahmánom sa začal 16. marca. Obžalovaný priznal, že na kresťanstvo prestúpil pred 16 rokmi, keď pracoval pre kresťanskú humanitárnu organizáciu, ktorá pôsobí v pakistanskom meste Péšávar. Prokuratúra ponúkla stiahnutie žaloby, ak sa Rahmán vráti k islamu, čo však odmietol.
Rahmán v humanitárnej organizácii v Pakistane pracoval štyri roky, potom sa presťahoval do Nemecka, kde žil deväť rokov. Do Afganistanu sa vrátil v roku 2002 a pokúsil sa získať do svojej opatery dve dcéry - teraz vo veku 13 a 14 rokov - ktoré od narodenia vychovávali starí rodičia. Súboj o opatrovateľské právo sa dostal pred políciu, kde vysvitlo, že Rahmán je kresťan a má pri sebe bibliu.