
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Na samom úpätí milionárskej štvrte v Trenčíne, pri lesoparku Brezinka vyrástla dvojgeneračná vila bývalého krajského prednostu HZDS a poslanca parlamentu Milana Topoliho.
Ide o zelenú dvojpodlažnú rezidenciu zastavanú do vŕška, s presklenými stenami, so stĺporadím a s medenými vežičkami, ktorá má štyri spálne, dve haly, pracovňu, kuchyňu, dvojgaráž a bazén.
Podľa Topoliho predbežných výpočtov mala stavba vyjsť od pätnásť do sedemnásť miliónov.
„Vyfinancoval som ju z hypotekárneho úveru, divident a prostriedkov, ktoré som získal predajom akcií,“ tvrdí člen HZDS, ktorý mal k peniazom vrúcny vzťah už v čase, keď stál blízko Vladimíra Mečiara.
Kancelária za 6, 1 milióna, kreslo za 141-tisíc
Milan Topoli si dal vo funkcii vedúceho ÚV SR v poslednej Mečiarovej vláde zrekonštruovať vlastnú kanceláriu za šesť miliónov stotisíc korún. Zákazku realizovala firma LM Goodwill-Desing, ktorej spolumajiteľom bol Topoliho švagor. Na rekonštrukciu pritom Úrad vlády SR nevypísal žiadny konkurz a podľa faktúr dodávateľ nafúkol sumu asi o tretinu. Napríklad kreslo šéfa úradu Topoliho stálo 141-tisíc slovenských korún a okrem nábytku sa v krídle, kde mal kanceláriu, menila elektroinštalácia, podlaha, omietka a počítačová sieť.
Spoločnosť Topoliho švagra potom dostala aj druhú vládnu zákazku, na rekonštrukciu vládneho hotela Kamzík v Starom Smokovci – tentoraz „len“ za 4,8 milióna. LM Goodwill-Desing si pritom musela vraj stavebné práce dohodnúť s inou spoločnosťou, pretože nemala oprávnenie na vykonávanie stavebných prác.
Syn škrtil policajta
Rodina tohto vysokopostaveného politika hnutia sa zviditeľnila neskôr aj prostredníctvom syna. Ten na jeseň 1999 škrtil v podnapitom stave mladého policajta v službe, ktorý ho upozorňoval na nevhodné správanie.
Mladému Topolimu potom namerali v krvi 1,44 promile alkoholu a nechali ho vyspať sa na obvodnom oddelení polície v Trenčíne. Táto skutočnosť však nemala dohru na súde napriek tomu, že išlo o útok na verejného činiteľa za prítomnosti dvoch svedkov.
Zostane Topoli v politike?
O Milanovi Topolim sa hovorí, že v budúcom volebnom období s ním šéf HZDS nepočíta.
Poslanec tvrdí, že ide o jeho vlastné rozhodnutie: „Ja som profesionál vo vodnom hospodárstve, to je moja parketa a veľmi rád sa k nej vrátim.“
Topoli je skutočne akcionárom Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti, ktorá ešte ako eseročka sprivatizovala v roku 1998 Západoslovenské vodárne a kanalizácie v Trenčíne. Zároveň je členom dozornej rady akciovej spoločnosti Salviafarm, zameranej na prieskum trhu, šírenie reklamy a kúpy tovaru.
Otázne je, z čoho bude po odchode z politiky financovať spomínaný hypotekárny úver. Podľa vlastných slov naň dáva mesačne polovicu poslaneckého platu, čo je približne dvadsaťtisíc.
Táto suma pritom nepokrýva ďalšie náklady na údržbu domu a životný štandard, ktorý obyvateľom milionárskej štvrte „patrí“. (dam)