SME

Trenčianskemu regiónu vládnu milionári z HZDS

Hnutie za demokratické Slovensko je zvláštnym fenoménom. Hoci medzi jeho voličov patria ľudia z nižších sociálnych vrstiev, bývalí i súčasní predstavitelia strany sa verejne pýšia svojím bohatstvom. Väčšina z nich pritom pred vstupom do politiky bývala ..

Hnutie za demokratické Slovensko je zvláštnym fenoménom. Hoci medzi jeho voličov patria ľudia z nižších sociálnych vrstiev, bývalí i súčasní predstavitelia strany sa verejne pýšia svojím bohatstvom. Väčšina z nich pritom pred vstupom do politiky bývala v paneláku a jazdila mestskou dopravou.

Všetci z HZDS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bývalý iniciátor regionálnych čistiek, takzvaných „akčných pätiek“, Vlastimil Vicen žil ešte v roku 1994 v paneláku v Nových Zámkoch, dnes býva v presklenej ružovej vile na konci Stupavy.

Šéf niekoľkých vyšetrovacích komisií Dušan Macuška mal v čase vstupu do politiky dvojizbový byt v Lučenci, dnes vlastní haciendu s výjazdom pre kone.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý čašník a potom šéf krajského predstavenstva HZDS Vladimír Poór sprivatizoval Naftu Gbely a postavil si dom v Trnave, dáma, čo mala stáť v pozadí privatizácie, Anna Nagyová, odišla od manžela aj zo sídliska a užíva si súkromie v priestrannej vilke blízko Bratislavy.

Expredseda HZDS, dnes jehovista Arpád Matejka býva v zrenovovanom kaštieli v centre Trnavy, Mečiarov exminister financií Július Tóth obýva luxusné rodinné sídlo v Košiciach, exminister vnútra Ľudovít Hudek si postavil dvojpodlažnú vilu v tichej lokalite hlavného mesta a okrem bazéna tam má aj vináreň, okolo ktorej chcel svojho času vybudovať umelý potôčik.

Dom v milionárskej štvrti v Limbachu stojí aj bývalému šéfovi parlamentu za HZDS Ivanovi Gašparovičovi, ktorý býval celý život predtým, ako sám hovorí, v malom byte, v zástavbe v Lamači býva aj Mečiarov vicepremiér a minister financií Sergej Kozlík, ktorý chodil vraj donedávna mestskou dopravou.

SkryťVypnúť reklamu

K parcele s rozlohou osemsto metrov štvorcových v bratislavskej lokalite Dlhé diely sa v minulosti priraďovalo meno MUDr. Ivana Hudeca, ktorý si tam mal stavať vilu s trinástimi miestnosťami a bazénom.

Jeho poslanecký kolega, expredseda výkonného výboru FNM Milan Rehák sa kedysi vozil na zlatistom Alfa Romeu, bývalý vicepremiér za robotníkov – ZRS, dnes poslanec parlamentu za HZDS Jozef Kalman jazdil aj na Leganze.

Hádam najrozsiahlejšie impérium nehnuteľností si však vybudoval najkrajší Mečiarov minister a neskôr šéf volebnej kampane v roku 1998 Alexander Rezeš. Jeho cena sa počíta v stomiliónových hodnotách – s rodinou vlastní niekoľko budov na Slovensku a obýva niekoľko pekných víl na španielskom pobreží.

Vladimír Mečiar

O tom, že nejakú nehnuteľnosť v Alicante si chce kúpiť aj samotný šéf HZDS Vladimír Mečiar, sa tiež v médiách písalo. Ten to však poprel a pravdou je, že zostáva viac doma ako pri mori.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho sídlo v Trenčianskych Tepliciach však zastúpi akékoľvek prímorské letoviská. Mečiarova rodina z neho vybudovala rodinné impérium a už vonkajší pohľad dáva tušiť, že je útulným domovom pre trojnásobného premiéra.

Mečiar priznáva, že tam má niekoľko izieb, bazén, posilňovňu i tenisový kurt so záhradou. Otázkou ostáva len to, za čo si to mohol dovoliť. Pred vstupom do politiky vlastnil chalupu v Dolnej Porube, po vstupe mu bol pridelený trojizbový byt na ulici Fraňa Kráľa v Bratislave, do roku 1998 tvrdil, že z vozidiel má len auto korzičku.

Plat predsedu vlády pritom počas jeho pôsobenia vo funkcii nepresahoval šesťdesiattisíc korún mesačne a Vladimír Mečiar tvrdí, že nič nesprivatizoval.

„Vyšlo ma to päť miliónov a čosi,“ hovorí o rekonštrukcii kedysi chátrajúceho penziónu.

SkryťVypnúť reklamu

Deklarácia tej sumy však nesvedčí o jeho reálnom prehľade o slovenskom stavebnom trhu.

Tí z Trenčína

Mečiar však vie aspoň to, prečo sa rozhodol pre usídlenie v trenčianskom regióne. „V Trenčianskych Tepliciach strávil dovolenku aj Charlie Chaplin, stretávali sa tu mnohí herci a umelci,“ hovorí.

Okrem toho pred revolúciou pracoval ako podnikový právnik v Nemšovej, HZDS má v Trenčianskom kraji najväčšiu voličskú podporu. Potvrdzuje to aj stopercentná výhra hnutia vo voľbách do VÚC a obsadenie všetkých kresiel poslancov vrátane šéfa Trenčianskeho kraja.

Jedným z nich je aj Jozef Rea, ktorý je spolu s Milanom Topolim či Petrom Bacom považovaný za jedného z najsolventnejších „házedesákov“. Sídla ich rodín alebo rodinných príslušníkov sú priam ukážkovými príkladmi prepychu či luxusu. Môžu si ho slovenskí politici dovoliť?

SkryťVypnúť reklamu

Prezident republiky má mesačný plat vo výške štvornásobku poslanca, čo vychádza okolo stotridsaťtisíc mesačne hrubého plus štyridsaťtisíc nezdaniteľná paušálna náhrada. Členovia vlády majú nárok na jedenapolnásobok základnej mzdy poslanca. Minister dostáva 48 300 korún hrubého a nezdaniteľné paušálne náhrady šesťtisíc korún, podpredseda vlády má funkčný príplatok pätnásťtisíc a nezdaniteľný paušál deväťtisíc korún, predseda vlády dostáva funkčné príplatky 22 500 a nezdaniteľné náhrady desaťtisíc korún. Poslanec NR SR zarába okolo 35-tisíc korún a mesačne dostane nezdaniteľnú paušálnu náhradu štyri– až päťtisíc.

Z takýchto platov si nemožno našetriť na niekoľkomiliónové sídla. Možno aj pre to sa hovorí, že Topoli ani Baco už nebudú v budúcom parlamente a v prípade vládnutia HZDS ani vo vláde. Pozície Miroslava Maxona a Jozefa Reu sú ešte v tejto súvislosti nejasné. So všetkými štyrmi predstaviteľmi však Vladimír Mečiar udržiava stále bežný kontakt.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sú teda muži, čo vládnu Trenčínu s veľkou voličskou podporou? Kúzelníci alebo ľudia s rodinnými príslušníkmi, ktorých podnikanie sa zhodou okolností vyznačuje genialitou?

DAŠA MATEJČÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 185
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 618
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 616
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 272
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu