Minsk 26. marca (TASR) - Stovky zatknutých odporcov režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka dopravili do väzníc mimo metropoly Minska a ich osud je neznámy.
Väzenia v bieloruskom hlavnom meste sú, podľa správ predstaviteľov opozície preplnené a preto v sobotu zadržaných demonštrantov odniesli autobusmi na neznáme miesta. Príbuzní väznených doteraz nevedia nič o osude svojich rodinných príslušníkov.
Aj manželka jedného z lídrov bieloruskej opozície a bývalého prezidentského kandidáta Alexandra Kozulina nevie nič o osude svojho v sobotu zatknutého manžela. "Vo všetkých vyšetrovacích väzbách v Minsku nám povedali, že Kozulin tam nie je," povedala dnes hovorkyňa tohto bývalého rektora štátnej univerzity Nina Šidlovskaja. Podľa nej Kozulina pred zatknutým brutálne zbili. Neznámy je aj osud známeho ruského novinára a Lukašenkového kritika Pavla Šeremeta, ktorý je po sobotňajšom zatknutý nezvestný.
Po sobotňajšom násilnom zásahu polície v centre metropoly proti demonštrantom neplánuje bieloruská opozícia v najbližších dňoch ďalšie masové protesty. Uviedol to dnes líder bieloruskej opozície Alexander Milinkevič pre ruské agentúry. Pritom vyhlásil, že opozičný tábor verí, že sa mu neskôr podarí zmobilizovať "nie menej ako 200.000 ľudí". Sobotňajšej demonštrácie, ktorú brutálne polícia a milícia rozohnala sa zúčastnilo v parku Kupala, v blízkosti uzavretého Októbrového námestia len 5000 ľudí. Počas stretov utrpelo najmenej deväť osôb poranenia a polícia zatkla stovky odporov režimu Lukašenka.
"Pre nové demonštrácie musí existovať silný emocionálny impulz," povedal ďalej Milinkevič, ktorý odsúdil sobotňajší brutálny zásah bieloruského bezpečnostného aparátu. Policajná akcia bola neprimeraná. Polícia použila slzný plyn, delobuchy a obušky. Tri osoby utrpeli vážne poranenia. Podľa nemeckej agentúry DPA však medzi zranenými je osem policajtov.
Bezpečnostné zložky zasiahli vtedy, keď sa dav na výzvu ďalšieho predstaviteľa opozície a prezidentského kandidáta Kozulina pohol k väzeniu v štvrti Okrestino, aby na jeho apel oslobodil približne 300 zadržiavaných odporcov Lukašenka zatknutých počas mítingov minulý týždeň. Pochodu k väznici sa zúčastnila približne tisícka z protestujúcich. Kozulin vyzval aj na fyzické násilie voči štátnej moci.
Milinkevič opätovne kritizoval Kozulina za túto spornú výzvu. Vyčítal mu, že vyzval protestujúcich, aby oslobodili zadržaných z väzenia v štvrti Okrestino, čím podnecoval k fyzickému násiliu. Podľa slov Milinkeviča zo strany Kozulina "išlo o provokáciu, ktorá nahrala štátnej moci, aby mohla zaútočiť".
V celom centre Minska robila po rozohnaní protestu polícia doslova pohon na demonštrantov. V nákupnom stredisku Nemiga pred zrakmi zákazníkov zbili viacerých odporcov Lukašenka. Následne zostali v meste silné policajné hliadky. Do večerných hodín bolo centrum hlavného mesta hermeticky uzavreté a polícia kontrolovala všetky skupiny osôb.
Spojené štáty americké odsúdili sobotňajší zásah bieloruskej polície proti demonštrujúcim odporcom autoritatívneho režimu Lukašenka. Zároveň vyzvali bieloruské úrady na okamžité prepustenie všetkých opozičných aktivistov. Zásah odsúdil aj šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Podľa jeho slov musí "právo na názor, právo sa slobodne vyjadrovať a právo zhromažďovať sa platiť aj v Bielorusku". Spolkový minister vyzval bieloruské orgány, aby prepustili Kozulina a ďalších členov opozície na slobodu.