Krátko po prílete do Londýna vydal vyhlásenie, v ktorom sa poďakoval svojim záchrancom.
"Neverím, že ozbrojené sily môžu docieliť trvalý mier, no vzdávam hold ich odvahe a ďakujem tým, ktorí sa podieľali na mojej záchrane," uviedol Kember.
Reagoval tak na kritiku náčelníka britskej armády Michaela Jacksona, ktorý namiesto radosti z jeho návratu vyjadril otvorenú kritiku, že Kember a jeho kolegovia z mierovej skupiny Christian Peacemakers Teams sa ani nepoďakovali vojakom riskujúcim život pre ich záchranu.
Kember nechcel hovoriť o svojich zážitkoch zo štvormesačného irackého zajatia. Zdôraznil len, že svet by mal popremýšľať nad obyčajnými Iračanmi, ktorí musia žiť v každodennom násilí zmietajúcom ich krajinou.
"Robíte rozhovor s nesprávnym človekom. Mali by ste hovoriť s radovými Iračanmi - ľuďmi, ktorí si za mnohé roky tak veľa vytrpeli a stále čakajú na stabilnú a spravodlivú spoločnosť, ktorú si zaslúžia," povedal Kember novinárom.
Čítajúc z vopred pripraveného písomného vyhlásenia, Kember poďakoval všetkým bez rozdielu vierovyznania, ktorí sa modlili za jeho vyslobodenie. Na záver požiadal, aby mohol teraz zostať osamote, pretože chce uvažovať o svojich zážitkoch a v tichosti sa tešiť zo znovuzískanej slobody.
Spolu s Kemberom boli oslobodení aj dvaja Kanaďania Harmeet Singh Sooden a James Loney, ktorí dnes odleteli z Iraku do Spojených arabských emirátov. Špeciálna jednotka amerických a britských síl ich oslobodila vo štvrtok počas záchrannej operácie, ktorej cieľom bol dom na predmestí Bagdadu. Záchranná operácia prebehla bez jediného výstrelu.
Kember pricestoval do Londýna pravidelným letom spoločnosti British Airways z Kuvajtu, kam ho v piatok popoludní previezli z Bagdadu britským vojenským lietadlom.