Los Angeles 25. marca (TASR) - Sonda Mars Reconnaissance Orbiter odoslala v piatok na Zem prvé skúšobné zábery. Fotografie Marsu z jeho obežnej dráhy vyhotovila sonda pomocou kamier s vysokým rozlíšením, ktoré sú zatiaľ najvýkonnejším fotografickým zariadením nasadeným americkým úradom NASA do pátrania po vode a živote na červenej planéte.
Čiernobiele zábery z troch kamier ukazujú okolo strednej časti planéty hlboké kanály a vrstvený povrchový odpad. Tieto útvary boli pravdepodobne vytvorené pôsobením vody, domnieva sa Alfred McEwen, vedec misie Mars Reconnaissance Orbiter a profesor planetárnych vied na Arizonskej univerzite.
Orbitálna sonda vyhotovila zábery z výšky 2489 km nad povrchom Marsu, čo je asi trikrát vyššie než výška, v ktorej bude sonda pôsobiť, keď od novembra začne svoju prieskumnú činnosť.
Mars Reconnaissance Orbiter dosiahol obežnú dráhu Marsu 10. marca a jeho úlohou bude zmapovať asi jedno percento marťanského povrchu pre budúce pristátia robotických sond i ľudských astronautov.
Rozlíšenie skúšobných záberov je porovnateľné s fotografiami zachytenými menej výkonnými kamerami troch ďalších orbitálnych sond obiehajúcich Mars, no skúšobné zábery sú dôkazom, že prístroje bez poškodenia prežili sedem mesiacov trvajúcu cestu k planéte.
Vedci v NASA použijú zábery na kalibráciu kamier a neskôr ich skombinujú, aby vytvorili panoramatickejší pohľad a pridali farby. Zábery si možno pozrieť na webovej stránke www.jpl.nasa.gov.
V priebehu nasledujúcich siedmich mesiacov sonda spomalí, vnikne do atmosféry Marsu a postupne zmení svoju eliptickú dráhu na takmer kruhovú a ustáli sa na výške 300 km nad povrchom planéty. Odtiaľ bude robiť zábery povrchu, ktoré z tejto výšky umožnia rozlíšenie štruktúr a objektov veľkosti jedného metra.
Mars Reconnaissance Orbiter je vybavený sadou palubných prístrojov, ktorými bude skúmať podpovrchové minerály Marsu, monitorovať jeho atmosféru a hľadať dôkazy o prítomnosti podpovrchového ľadu či vody.
"V tejto fáze sa domnievame, že na Marse je pravdepodobne hojné množstvo vody vo forme ľadu," hovorí McEwen. Nejde o nájdenie vody na Marse, ale o pochopenie jej významu pri klimatických zmenách... a čo je zjavné, aj pri tvarovaní terénu."
Prvou úlohou sondy je nájsť pristávacie miesta pre Phoenix Mars Lander a Mars Science Laboratory. Sonda Phoenix Mars Lander by mala doraziť k Marsu v máji 2008, aby pomocou vrtov hľadala podpovrchovú zmrznutú vodu. Mars Science Laboratory, s očakávaným príchodom v roku 2009, je väčšou verziou robotických geologických vozidiel Spirit a Opportunity, ktoré brázdia povrch Marsu už od roku 2004.
Orbitálna sonda Mars Reconnaissance Orbiter je vybavená najpokrokovejšími a najvýkonnejšími prístrojmi spomedzi všetkých štyroch orbitálnych satelitov krúžiacich okolo Marsu a na Zem odošle vyše 10-násobne viac údajov než všetky ostatné sondy dokopy.