Paríž 22. marca (TASR) - Francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy vylúčil odchod z vlády v súvislosti s kontroverznou reformou pracovného práva, ktorá vyvolala rozsiahle protesty študentov a hrozbu celonárodného štrajku.
Francúzske médiá boli dnes plné špekulácií o tom, že Sarkozy môže rezignovať, aby v prípade ďalšej eskalácie krízy neohrozil svoje vyhliadky v budúcoročných prezidentských voľbách. V tých zrejme bude jeho hlavným konzervatívnym rivalom premiér Dominique de Villepin.
"Nie. Z vlády sa neodchádza z oportunistických dôvodov. Rezignovať sa možno dá kvôli veľkým názorovým rozdielom," povedal Sarkozy v dnes zverejnenom rozhovore pre týždenník Paris Match, ktorý vychádza vo štvrtok.
Sarkozy naznačil, že má na pracovnoprávnu reformu rozdielne názory ako Villepin, nemieni ich však prejavovať v čase krízy. Vyzval na ďalšie rozhovory vlády so študentmi a odbormi s tým, že najmúdrejšie by bolo zaviesť reformu na skúšobné polročné obdobie.
V konzervatívnej vládnucej strane UMP, ktorú Sarkozy vedie, sa objavili známky rastúceho rozkolu okolo tzv. prvej pracovnej zmluvy (CPE), ktorá má umožniť zamestnávateľom prepustiť pracovníkov do 26 rokov bez udania dôvodu počas dvojročnej skúšobnej doby. Dotkne sa to najmä ľudí, ktorí nastupujú po ukončení školy do prvého zamestnania.
Stúpenci Villepina oceňujú to, že odmieta ustúpiť a zrušiť reformu, ktorá podľa vlády presvedčí firmy, aby zamestnávali viac mladých ľudí. Oponenti poukazujú na to, že novelizovaný zákon vytvorí generáciu pracovníkov "na jedno použitie" bez akýchkoľvek pracovných záruk.
Spojenci Sarkozyho žiadajú, aby Villepin pristúpil na kompromis a rýchlo ukončil krízu, kvôli ktorej môže pravica podľa mnohých prehrať voľby. Socialisti už uviedli, že v prípade víťazstva reformu zrušia.
Zdá sa, že Villepin je v tejto záležitosti pripravený riskovať svoju politickú kariéru, nie však Sarkozy, ktorý má ako minister vnútra na starosti políciu a zabezpečovanie poriadku, preto čelí tlaku v súvislosti s protestmi a násilím v uliciach.