Paríž 21. marca (TASR) - Francúzski študenti, povzbudení jasnou podporou odborových zväzov, sa dnes znova vydali do ulíc na protesty proti kontroverznej reforme pracovného práva. V Paríži sa ich zišli tisíce na štvrtom pochode za osem dní.
Nový zákon, ktorý má nadobudnúť účinnosť v apríli, dáva zamestnávateľom právo prepustiť pracovníkov do 26 rokov bez udania dôvodu počas dvojročnej skúšobnej doby. Dotkne sa to najmä ľudí, ktorí nastupujú po ukončení školy do prvého zamestnania.
Premiér Dominique de Villepin naznačil ochotu zmierniť určité ustanovenia týkajúce sa tzv. prvej pracovnej zmluvy (CPE), odmietol však úplne zrušenie reformy. Svoje predstavy zmiernenia krízy mal v pláne prezentovať poslancom vládnucej strany na schôdzke dnes večer.
Ministri a konzervatívni politici signalizovali, že vláda je ochotná skrátiť skúšobnú dobu na jeden rok a nariadiť zamestnávateľom uviesť pri výpovedi jej dôvod.
Reforma má podľa vlády zvýšiť flexibilitu pracovného trhu a presvedčiť firmy, aby zamestnávali mladých ľudí, ktorých nezamestnanosť presahuje 20 percent, čo je vyše dvojnásobok priemeru. Podľa prieskumov je za zrušenie CPE asi 60 percent francúzskych voličov, väčšine ľudí by však stačilo zmiernenie niektorých častí reformy.
Búrlivá diskusia okolo reformy by mohla ovplyvniť budúcoročné prezidentské a parlamentné voľby. Popularita Villepina výrazne klesla, pričom socialisti prisľúbili, že v prípade návratu k moci nový zákon zrušia.
Študenti zablokovali výučbu na desiatkach univerzít po celom Francúzsku, čo vyvolalo menšie "protidemonštrácie" mladých ľudí, ktorí chcú pokračovať v štúdiu. K protestom sa pridáva aj čoraz viac stredoškolákov.
Odborové zväzy zvolali na budúci utorok generálny štrajk, ktorý by mohol zasiahnuť všetky odvetvia hospodárstva. Ďalšie celonárodné študentské protesty sú plánované na štvrtok.