Pútnici a turisti prichádzajú k jaskyni, kde sa v roku 1858 štrnásťročnej Bernadette Soubirousovej zjavila Panna Mária. FOTO - TASR/AP |
S postupujúcim pokrokom lekárstva ubúda v Lurdoch prípadov zázračného uzdravenia. To tvorí jeden z hlavných faktorov príťažlivosti známeho pútnického miesta. Miestne biskupstvo preto navrhlo doplniť kritériá posudzovania takýchto prípadov.
Lurdský biskup Jacques Perrier povedal, že je nutné opustiť čiernobiele videnie "zázrak, alebo nič". "Chceme zaviesť pojem hodnoverného svedka, vierohodného svedectva osôb, ktorých uzdravenie je spojené s Lurdami," vyhlásil prelát.
Kritériá, ktorých splnenie je potrebné na uznanie zázračného uzdravenia, zostávajú nezmenené od roku 1738, riadiť sa nimi je však čoraz nepravdepodobnejšie. Patrí medzi ne aj to, aby uzdravený človek svoju chorobu predtým neliečil.
V posledných desiatich rokoch tak boli v Lurdoch oficiálne uznané len dva prípady zázračného uzdravenia, kým napríklad v rokoch 1908 až 1913 ich bolo 34 a v rokoch 1946 až 1965 dvadsaťdva. Zázračnosť uzdravenia posudzuje medzinárodný lekársky výbor, ktorý má asi dvadsať členov.
Stačí, aby zistil vo svete jediný nevysvetliteľný prípad podobného uzdravenia a môže sa vymedziť proti uznaniu zázrakov. V opačnom prípade zázrak vyhlasuje biskup diecézy, do ktorej uzdravený patrí.
Nový návrh lurdského biskupstva bol teraz predložený vatikánskej kongregácii pre náuku viery. Tá by sa o ňom mala vyjadriť v blízkej budúcnosti.
Prvé údajne zázračné uzdravenie v Lurdoch sa datuje rokom 1858. Vtedy sa štrnásťročnému dievčaťu Bernadette Soubirousovej v tamojšej jaskyni osemnásťkrát zjavila Panna Mária.
Teraz jazdí do Lúrd ročne štyri až šesť miliónov ľudí. Medzi nimi je stále veľa chorých, ktorí dúfajú v zázračnú pomoc a zvlášť veľký nával pútnikov sa čaká v roku 2008, keď budú Lurdy sláviť 150. výročie údajného Máriinho zjavenia. (čtk)
Pohľad na svätyňu. FOTO - TASR/EPA |