Peking 20. marca (TASR) - V Číne, jednej z krajín s najväčším počtom fajčiarov na svete, sa načierno predávané napodobeniny značkových cigariet nespaľujú, ale využívajú na výrobu liečiv.
V čínskom meste Si-an na severozápade krajiny sa rozhodli, že skonfiškované tabakové výrobky nevyjdú navnivoč. Ide o cigarety vyrobené z nekvalitného tabaku, často predávané v uliciach čínskych miest. Rozmliaždením tabaku sa z cigariet extrahuje látka zvaná solanesol, ktorá sa v medicíne používa na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.
"Kedysi sme zvykli zhabané cigarety spaľovať, čo je však nehospodárne a znečisťuje to tiež ovzdušie," povedal predstaviteľ provinčnej monopolnej továrne na tabak Čou Ja-čching.
Kilogram solanesolu má pritom hodnotu okolo 200 dolárov, čo je v prepočte 6120 Sk a z 30 ton tabaku sa údajne vyprodukuje až 120 kilogramov tejto látky.
Čína je najväčší producent v svetovom cigaretovom priemysle a čínske cigarety patria zároveň k najlacnejším na svete - jeden balíček stojí okolo osem centov, čo sa rovná približne trom slovenským korunám. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie fajčenie zabíja v Číne ročne 1,2 milióna ľudí.