O politický azyl požiadalo na oboch kontinentoch v roku 2005 celkom 336.000 osôb, oznámil dnes Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Ženeve. Je to asi o 15 percent žiadostí menej ako v roku 2004, v porovnaní s rokom 2001 došlo dokonca k poklesu o 49 percent. Najväčší úbytok zaznamenali vo Veľkej Británii (najmenej žiadostí od roku 1993), Dánsku a Nemecku (najmenej od roku 1983).
Hlavným cieľom azylantov bolo vlani Francúzsko, kde zaznamenali asi 50.000 žiadostí. Nasledujú USA, Británia a Nemecko. V pomere k počtu obyvateľov však menšie štáty ako Rakúsko, Cyprus, Nórsko, Švédsko a Švajčiarsko dostali väčší počet žiadostí.
"Čísla ukazujú, že diskusie v týchto štátoch o rastúcom probléme s azylantmi nezodpovedajú realite," povedal komisár OSN pre utečencov António Guterres. Priemyselné štáty by si podľa neho mali položiť otázku, či prijímanie stále nových reštriktívnych opatrení voči žiadateľom o azyl nezatvára dvere mnohým ženám, mužom a deťom, ktorí utekajú pred prenasledovaním.
Priemyselné štáty by mali pri klesajúcich počtoch azylantov venovať väčšiu pozornosť zlepšeniu kvality svojich azylových systémov, pokračoval Guterres. Pripomenul, že najviac utečencov na svete paradoxne žije v rozvojových krajinách, ako sú Tanzánia, Irán a Pakistan.
Podľa hovorcu UNHCR Rona Redmonda počet azylantov aj skutočne poklesol, pretože sa skončili vojny v bývalej Juhoslávii, Afganistane a niektorých oblastiach Afriky.
Najviac žiadostí o azyl podali vlani osoby zo Srbska a Čiernej Hory, vrátane Kosova. Bolo ich o dve percentá viac a na druhé miesto tak odsunuli Ruskú federáciu, z ktorej v roku 2004 žiadalo o azyl najviac ľudí. Na treťom mieste sú utečenci z Iraku, ktorých počet výrazne vzrástol.
V EÚ klesol počet žiadostí vlani o 16 percent oproti roku 2004. Najväčší pokles bol v desiatich nových členských štátoch (mínus 35 percent). Úbytok v "starej EÚ" bol iba 12-percentný.