Belehrad 16. marca (TASR) - Relatívne málo ľudí dnes prišlo vzdať hold bývalému juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi do belehradského múzea, kde vystavili rakvu s jeho telom.
Konzervatívna vláda Vojislava Koštunicu sa medzičasom stala terčom kritiky prozápadných strán za to, že v zákulisí sa podieľala na organizovaní obradu.
Pred Múzeom revolúcie v štvrti Dedinje, kde rakvu umiestnili popoludní, niekoľko hodín v rade stálo pár stoviek naoddanejších stúpencov bývalého lídra, väčšinou starých ľudí. Účasť však ani zďaleka nedosiahla predpovede organizátorov o desaťtisícovom dave, nehovoriac o obrovských zhromaždeniach z čias Miloševičovej vlády.
Podľa kritikov Koštunica svojou účasťou na organizovaní obradu udelil "amnestiu" lídrovi, ktorého zvrhla ľudová revolta v októbri 2000.
"Miloševič bol strojcom všetkých konfliktov na Balkáne," uviedol vo vyhlásení liberálny Občiansky zväz Srbska (GSS) s odkazom na vojny z 90. rokov.
Koštunica sa k obvineniam bezprostredne nevyjadril, začiatkom týždňa však vyhlásil, že usporiadanie pohrebu v Srbsku by bolo "civilizovaným činom".
Belehradská radnica, kontrolovaná prozápadnou Demokratickou stranou (DS) prezidenta Borisa Tadiča, odmietla poskytnúť akúkoľvek pomoc pri organizovaní rozlúčkového obradu a pohrebu.
Vláda omietla žiadosť o štátny pohreb a Miloševiča pochovajú v sobotu v záhrade jeho rodinného sídla v meste Požarevac. Úrady tiež odmietli žiadosť o vystavenie rakvy v budove parlamentu, alebo na inom významnejšom mieste.
Organizátori súkromného pohrebu, Miloševičova Socialistická strana Srbska (SPS) a ultranacionalistická Srbská radikálna Strana (SRS), vyhlasovali, že rakvu vystavia v provizórnom stanovom prístrešku pred parlamentom.
Nakoniec však rakvu umiestnili v múzeu, kde televízny štáb v stredu neskoro večer nafilmoval tajomníka vlády Dejana Mihajlova. Rakvu v múzeu umiestnili napriek protestom riaditeľky Ljiljany Cetiničovej. "Rozhodne protestujem, ako riaditeľka, osoba a občan tejto krajiny," vyhlásila. "Žiadam verejnú reakciu na tento čin."
Účasť vlády a umiestnenie tela v múzeu kritizovala aj DS. "Nenašla sa pre Miloševiča kaplnka, kostol, cintorín alebo kancelária socialistov," vyhlásili demokrati.
Člen kabinetu Slobodan Lalovič priznal, že vláda schválila využitie múzea pre umiestnenie truhly. "Alternatívou bolo postaviť stan na belehradskej ulici," dodal.
2 air ed