Harare 10. marca ((TASR) - Obyvatelia Zimbabwe môžu dnes od skorého rána opäť voliť jedného z kandidátov v prezidentských voľbách, ktoré patria k najprudším od nástupu prezidenta Roberta Mugabeho pred 22 rokmi k moci.
Podľa komisárov sa volebné miestnosti aj dnes otvorili už 7. hodine miestneho času (6. hod SEČ). Sobotu, prvý deň volieb poznamenali dlhé rady pred volebnými miestnosťami, ktoré u netrpezlivých voličov vyvolávali hnev a násilie.
Vo štvrti Kuwadzana, v západnej časti hlavého mesta Harare, ktorá je baštou opozičného Hnutia za demokratické zmeny (MDC), pokračovali voľby v sobotu až do neskorého večera a približne 2000 ľudí stálo v rade až do dnešného rána, kým sa volebná miestnosť opäť neotvorila.
Líder opozície Morgan Tsvangirai, ktorý by chcel ukončiť Mugabeho 22-ročný "monopol" na prezidentský úrad, obvinil súčasnú hlavu štátu z podvodu a žiada, aby hlasovanie pokračovala ešte dva dni po na dnes naplánovanom ukončení volieb.
Austrália dnes varovala, že prezidentské voľby v Zimbabwe môžu viesť k násiliu bez ohľadu na to, či bude Mugabe opäť potvrdený vo funkcii, alebo nie. Vyhlásil to austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer pre televíznu stanicu Nine.
Downer sa domnieva že zimbabwianska opozícia môže zareagovať násilím, ak bude presvedčené, že Mugabe voľby zmanipuloval.
Líder opozície Morgan Tsvangira, prvý politik, ktorý má vôbec šancu poraziť Mugabeho, obvinil svojho rivala zo sabotáže, pretože brzdí voľby v tých okrskoch, v ktorých je silnejšia opozícia, napríklad v hlavnom meste Harare, alebo v druhom najväčšom meste v Bulawayo.
A rovnako podľa Downera môže zareagovať aj Mugabe a jeho stúpenci, ak vo voľbách nevyhrá.
Západné vlády a britské Spoločenstvo národov (Commonwealth), v ktorom sú združené bývalé kolónie, už zaviedli, alebo hrozia sankciami proti Mugabemu a jeho najbližším spolupracovníkom za prenasledovanie a právne kroky, ktoré podkopali opozíciu.
Podľa Downera Výbor pozorovateľov Commonwealthu dostane do týždňa správu o tom, či boli voľby slobodné a spravodlivé. Austrália spolu s Nigériou a Južnou Afrikou vytvorili v rámci Spoločenstva národov orgán, ktorý má rozhodnúť o tom, či voľby Zimbabwe prebehli podľa pravidiel o slobodnom hlasovaní.