Praha 16. marca (TASR) - Česi tvorili polovicu z 26 ľudí, ktorí vlani zahynuli na slovenských horách. K príčinám nehôd patrí podcenenie nebezpečenstva či nedostatočná príprava na túry a chýbajúca základná výbava. V dnešnom vydaní to konštatuje denník Mladá fronta DNES (MFD).
Štatistiky ukazujú, že vo vyše 80 percentách prípadov si ľudia môžu za úrazy sami. Nevenujú pozornosť počasiu, nedbajú na pokyny horskej služby, preceňujú svoje sily a vyrážajú na túry, aj keď hrozí lavínové nebezpečenstvo.
Úrazy Čechov pribúdajú s ich návratom na slovenské hory, kde sa pohybujú v rizikových terénoch v krajných situáciách. Ľudia prichádzajú na chuť adrenalínovým športom a keď podcenia predpoveď počasia, prichádza zmätok, stres a tragické nehody, uvádza MFD.
Preto aj stúpa počet obetí lavín, pod masami snehu vlani zahynulo až 11 ľudí. Najväčšia tragédia Čechov postihla na Silvestra, keď lavína zabila sedem osôb, ktoré bivakovali na Roháčoch. Išlo o mladých ľudí a práve tí patria k najrizikovejším kategóriám, počet úrazov znova narastá po päťdesiatke.
Nedisciplinovanosť českých turistov patrí k dôvodom, prečo sa za pomoc slovenských záchranárov bude od leta platiť, čo by mohlo odradiť návštevníkov od riskantných výprav. Tomáš Frank z Bezpečnostnej komisie Českého horolezeckého zväzu poukázal na to, že podobne sú hradené záchranné akcie vo väčšine alpských krajín. Českým návštevníkom odporučil, aby sa poistili a pozorne si prečítali podmienky.
Priemerné náklady na záchrannú akciu na Slovensku predstavujú 3500-4000 korún. Mimoriadnejšie zásahy stoja 7000-11.000 korún, v prípade tragédie Čechov na Roháčoch však náklady slovenskí záchranári vyčíslili na 300.000 korún. Hoci horská služba môže žiadať úhradu už v súčasnosti od turistov, ktorí zbytočne riskovali, dokázať priestupok a vymáhať náklady je často zložité, uzatvára MFD.