Miro Žbirka na megaturné. Organizuje ho agentúra Gaja Kuruca a Jula Viršíka. |
Až osemciferná suma predstavuje rozpočet slovenského turné československého Zlatého slávika Mira Žbirku s hosťami. Ide o najväčší projekt svojho druhu u nás. Včera vypredal halu Národného tenisového centra v Bratislave.
Účinkujúcich hudobníkov je spolu okolo 20, každý interpret má svojho pódiového technika, k dispozícii je niekoľko áut so šoférmi, Žbirku sprevádzajú počas celého turné dvaja ochrankári.
Približne 50 ľudí denne stavia a demontuje aparatúru a na 100 divákov v sále je potrebný jeden usporiadateľ. K tomu treba prirátať keteringový a marketingový servis. Celkovo je počas trojtýždňového turné na cestách viac ako sto ľudí.
"Príprava tohto turné trvala zhruba pol roka, myšlienka vznikla minulý rok v lete," hovorí spolumajiteľ organizujúcej agentúry Gajo Kuruc. Najťažšie bolo "poskladať puzzle", predstavujúce šnúru koncertov po 12 mestách.
"Meky chcel v záujme stopercentného nasadenia spievať najviac dva dni po sebe a potom mať aspoň jeden deň na regeneráciu. Podľa tohto základného rozpisu sa následne bookovali ďalší účinkujúci, technika a, samozrejme, aj haly a hotely, čo je kapitola sama osebe."
Rovnocenným partnerom na Žbirkovom The Best Of Tour je Zlatá slávica Zuzana Smatanová. Vybral si ju z dôvodu, že ich životné cesty sú podobné, je jeho generačnou nasledovníčkou, takisto je Zlatou slávicou a žánrovo sa dopĺňajú.
"Zuzana bola milo poctená, dokonca dala prednosť tomuto pred vlastným plánovaným turné," tvrdí Gajo Kuruc. Obaja speváci si potom vybrali hostí, ktorých chceli na koncerte mať.
V prípade Smatanovej je to Ivan Tásler a Kuly s Desmodom, Mekyho pozvanie prijal David Koller, Martha, Janko Lehotský. O štart koncertov sa stará skupina Gladiator.
Pri Žbirkovi chýba snáď len Laco Lučenič z ich niekdajšej kapely Limit, ktorý je v súčasnosti viazaný projektom SuperStar.
Zato si Meky vynútil anglického zvukára, ktorý sa stará o zvuk v sále na všetkých koncertoch. Tým je podmienená aj kvalita zvukovej aparatúry, ktorá má výkon dvakrát 70 kilowattov a bola použitá aj na koncertoch Anastacie, Eltona Johna či Depeche Mode.
Len samotné reproduktory, ktoré visia vo výške viac ako desať metrov, vážia takmer tri tony.
Pódium je dvojpodlažné, portál scény je široký vyše 30 metrov, výška rampy je 12 metrov. Ak to rozmery športových hál umožňujú, využíva sa aj veľkoplošná projekcia s dvoma plátnami.
Výkon svetelného parku je tiež úctyhodný: celkový odber elektrickej energie počas koncertu je 300 kilowattov, čo predstavuje výkon malej elektrárne. To všetko sa po slovenských mestách presúva štyrmi kamiónmi a zhruba desiatimi ďalšími autami.
No o turné sa zatiaľ najviac hovorí to, že Meky vypredal haly a postaral sa o rekordy návštevnosti v Banskej Bystrici, Ružomberku, Prievidzi, Trenčíne, Nitre, Trnave a včera aj v Bratislave. V hlavnom meste sa dokonca pridáva koncert navyše - ten prvý sa predal mesiac vopred. (mt)
FOTO - TASR