Budapešť 27. marca (TASR) - Pozitívny zrážkový vývoj na severovýchode Maďarskej republiky neskomplikoval v uplynulých hodinách situáciu na hornom úseku rieky Tisa, a to napriek tomu, že sa pokles jej hladiny mierne spomalil. V celom regióne sa dnes výrazne zmenšila rozloha zaplaveného územia.
Na úseku medzi Tiszabercelom a Vencsellö platí naďalej pohotovosť prvého stupňa, rovnako ako na brehu Lónyayovho hlavného kanála až po obec Kótaj. Na úseku medzi ňou a Kemecse platí pohotovosť druhého stupňa. Na všetkých poškodených úsekoch hrádzí v beregskej oblasti naďalej platí tretí stupeň pohotovosti, pričom sa pracuje na sprejazdnení korún poškodených hrádzí.
Škody, ktoré spôsobili katastrofálne povodne v oblasti, dosahujú 15 miliárd forintov, pričom náklady na obnovu a odstránenie škôd si vyžiadajú asi 25 miliárd forintov. Na plenárnom zasadaní parlamentu o tom v pondelok informoval premiér Viktor Orbán.
Podľa jeho slov výdavky na protipovodňovú ochranu dosiahli za tri týždne viac ako 3,5 miliardy forintov, čo však nie je konečná suma, keďže na hrádzach stále pracuje asi 1200 ľudí. Rozvodnená Tisa spôsobila na samosprávnych a cirkevných objektoch, ako aj umeleckých pamiatkach škody vo výške asi 531 miliónov forintov, náklady na ich obnovu budú činiť okolo 1,8 miliardy forintov. Škody na obytných objektoch dosahujú 2,8 miliardy forintov, pričom náklady na ich obnovu sa odhadujú na 5,9 miliardy forintov.
Cieľom maďarskej vlády podľa premiérových slov je, aby koncom leta mali všetci poškodení vlastnú strechu nad hlavou. Rátame s pomocou samospráv, aby sa zabránilo nespravodlivostiam pri obnovovaní poškodeného majetku, dodal premiér.
Ako uviedol Viktor Orbán, škody na hospodárskych objektoch činia pol miliardy forintov, ich obnova si vyžiada asi dvojnásobnú sumu. V agrárnej sfére spôsobili povodne škody za viac ako šesť miliárd forintov, na obnovu ciest a mostov bude potrebných asi 1,5 miliardy forintov.
Kým vlani bolo pri rozsiahlych povodniach nutné evakuovať tisíc občanov, v tomto roku bolo vzhľadom na ohrozenie nutné evakuovať celkove 11.000 ľudí, uviedol Orbán, ktorý sa poďakoval všetkým za aktívnu účasť na boji s vodným živlom.
Ako dnes odznelo na tlačovej konferencii vodohospodárov v Szolnoku, povodne v povodí rieky Tisa stabilizovali jej vysoký vodný stav na strednom úseku, ktorý si aj v prípade "suchého" počasia vyžiada protipovodňovú pohotovosť tretieho stupňa pozdĺž hrádzí až do začiatku apríla. Spomínaná pohotovosť platí na 410 kilometrov dlhom úseku medzi Tiszafüredom a Csongrádom. Na rieke Kereš medzi obcami Kungyalu a Bánréve nariadili dnes pohotovosť prvého stupňa. Prácu v oblasti sťažuje nárazový vietor, ktorého sila dosahovala dnes v poludňajších hodinách 35-40 km/h.
V tomto regióne sa každým dňom zvyšuje rozloha zaplaveného územia, ktoré v súčasnosti činí 60 hektárov pozdĺž hrádzí na 60-kilometrovom úseku. Pribúdajú stále nové priesaky.
6 le pel