BRATISLAVA 13. marca (SITA) - V americkom vojenskom tréningovom centre Fort Benning pred niekoľkými dňami predstavili bezpilotné letecké zariadenie s kolmým štartom (UAS). Do zariadenia bol predtým integrovaný systém snímačov WolfPack. Bezpilotné zariadenie dokáže lietať viac ako hodinu a prepraviť na miesto určenia bezobslužné snímače. Ich úlohou je získavanie elektronických spravodajských informácií (SIGINT) známe pod názvom WolfPack - Vlčia svorka.
Bezpilotné zariadenie prenieslo systém snímačov po 1,1 kilometrovej trase. Štart a návrat sa uskutočnili v rozdielnych lokalitách, čím sa zvýraznili schopnosti zariadenia pri reálnom nasadení. Počas letu dosiahlo zariadenie rýchlosť vyše tridsať uzlov, teda takmer 60 km/h. Pristálo automaticky s toleranciou jedného metra od miesta určenia. Let sledovali odborníci z prenosnej pozemnej riadiacej stanice. Po pristátí systém WolfPack úspešne rozpoznal prítomnosť simulovaného radarového ohrozenia. Skúška odhalenia cudzieho vysielača prebehla automaticky. "Táto ukážka dokazuje, že bezobslužné snímače môžu nielen autonómne pracovať, ale sú schopné aj samonasadenia, samopremiestnenia a podľa potreby aj samonávratu," povedal programový manažér Agentúry výskumných obranných projektov USA Preston Marshall.
WolfPack je systém bezobslužných snímačov, ktoré slúžia na odhalenie a narušenie rádiovej komunikácie nepriateľa, kým vlastná vojenská a komerčná komunikácia, ako aj radary zostanú nenarušené. Využitie bezpilotného zariadenia je jedným zo smerov, ktorým sa uberá výskum pri nasadení snímačov WolfPack v mestskom prostredí alebo na vzdialenom bojisku. Mobilita systému, ktorú zabezpečuje bezpilotné zariadenie, výrazne zvyšuje využiteľnosť snímačov WolfPack. Sústava snímačov a UAS ako celok predstavujú dôležitý pokrok pre podporu potrieb vojakov v teréne a prispievajú k ochrane ľudských životov.
Zariadenie UAS pochádza z dielne spoločnosti Britskej zbrojárskej spoločnosti BAE Systems.