Brusel 10. marca (TASR) - Spojené štáty americké otvorili Pandorinu skrinku, keď zbavili Saddáma Husajna moci a otázka je, čo ďalej. Ako dnes píše belgický denník La Libre Belgique, tento výrok nepatrí "nezodpovednému" odporcovi takmer tri roky trvajúcich bojov v Iraku, ale americkému veľvyslancovi v Bagdade Zalmajovi Chalilzadovi.
Hoci to americká administratíva zatiaľ oficiálne nepriznala, toto konštatovanie je jasné každému v Iraku. Atentáty a cielené útoky sa stali každodennou skutočnosťou a bezprecedentné násilnosti viedli k chaosu, ktorý ovláda Irak. Okupácia mala za následok štyrikrát viac obetí z radov civilného irackého obyvateľstva ako samotná vojna. Štatistika britsko-americkej organizácie Iraq Body Count hovorí o vyše 30.000 irackých civilistoch, ktorí prišli o život od oficiálneho ukončenia vojny so 7300 obeťami na ľudských životoch. Počet obetí sa pritom každým rokom zvyšuje. Vzhľadom na tieto zdrvujúce fakty sa americká vláda tvári, že reaguje, konštatuje denník. Vo štvrtok oznámila zatvorenie väzenia Abú Ghraib, miesta zneužívania irackých väzňov americkými vojakmi. Asi 4500 súčasných väzňov sa tak presunie do iných väzníc v Iraku. Toto rozhodnutie však bezpochyby nezmení nenávisť časti irackého obyvateľstva voči zahraničným vojakom a bude mať skôr symbolickú hodnotu.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld vo štvrtok znovu zopakoval nutnosť rýchleho vytvorenia vlády národnej jednoty. Treba, aby si hlavné strany v krajine uvedomili závažnosť situácie a zjednotili sa s cieľom vytvoriť vládu národnej jednoty a treba to urobiť veľmi rýchlo, tvrdí Rumsfeld. Práve takto bude podľa neho možné trocha upokojiť situáciu. Americký minister priznal, že napätie po februárovom útoku na šiitskú mešitu v Sámarre je veľmi veľké. Toto je to otvorenie "Pandorinej skrinky", o ktorej hovoril veľvyslanec a ktorá sa nechce znovu zatvoriť, konštatuje na záver La Libre Belgique.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab