SME

Americká diplomacia hodnotí ľudské práva vo svete

Washington 8. marca (TASR) - Represálie v Číne minulý rok vzrástli voči osobám, považovaným za hrozbu pre čínsku vládu. Vyplýva to z výročnej správy o ...

Washington 8. marca (TASR) - Represálie v Číne minulý rok vzrástli voči osobám, považovaným za hrozbu pre čínsku vládu. Vyplýva to z výročnej správy o stave dodržiavania ľudských práv vo svete, ktorú dnes zverejnilo americké ministerstvo zahraničných vecí.

V Iraku úsilie vlády o nastolenie poriadku do značnej miery znemožňuje terorizmus, násilie medzi náboženskými skupinami a aktivity povstalcov i zločineckých organizácií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štúdia, ktorú zverejňuje americká diplomacia každý rok od roku 1977, sa zaoberá dodržiavaním ľudských práv vo všetkých krajinách sveta, s výnimkou USA.

SkryťVypnúť reklamu

Správa upozorňuje predovšetkým na šesť štátov, kde sú reštrikcie voči ľudským právam považované za najprísnejšie - Severnú Kóreu, Mjanmarsko, Irán, Zimbabwe, Kubu a Čínu.

Rusko zaznamenáva jasný trend k "erózii zodpovednosti politických lídrov voči občanom". Ako príklad americké ministerstvo uvádza pokračujúcu korupciu, rozdielne prístupy vo vymožiteľnosti práva a politický nátlak na súdny systém.

Rešpektovanie ľudských práv zo strany vlády zostáva nedostatočné aj v Egypte, v krajine naďalej platí výnimočný stav, vyskytujú sa prípady mučenia a zneužívania väzňov i zadržiavaných, vrátane nevysvetlených úmrtí.

V Spojených arabských emirátoch neexistuje pluralitný systém politických strán ani demokraticky zvolené inštitúcie. V krajine sú obmedzené osobné slobody, predovšetkým sloboda prejavu, tlače i zhromažďovania.

SkryťVypnúť reklamu

Celá škála problémov s rešpektovaním ľudských práv je v Pakistane. Dochádza k nezákonnému zabíjaniu, mučeniu a znásilňovaniu zo strany vládnych zložiek. Bezpečnostné sily bez súdneho základu zabíjajú jednotlivcov napojených na zločinecké a politické skupiny.

Efektívnu kontrolu nad bezpečnostnými zložkami si zachováva sýrska vláda. Príslušníci bezpečnostných síl sú zodpovední za množstvo vážnych prečinov voči ľudským právam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu