Paríž/Varšava 8. marca (TASR) - Európska únia vynaložila od roku 1997 približne 100 miliónov eúr na modernizáciu a zaistenie bezpečnosti na svojej budúcej východnej hranici. Je dlhá 1200 kilometrov a oddeľuje Poľsko od Ruskej federácie, Bieloruska a Ukrajiny, píše v dnešnom čísle francúzsky denník Le Figaro.
V uvedených troch krajinách je silná korupcia a všetky sú na čiernej listine krajín Schengenského priestoru.
EÚ dodala Poľsku uniformy, terénne vozidlá, termické kamery, ďalekohľady na nočné videnie a prakticky celé vybavenie na hraničnom stanovišti v Narewke. Slávnostne ho otvorili ešte v septembri, leží v lese Bialowieza vo východnej časti Poľska v blízkosti územia Bieloruska. V pivničných priestoroch stanovišťa sú štyri miestnosti, určené pre ilegálnych imigrantov. Na tomto úseku "zelenej hranice" zatiaľ pohraničníci stretli len divo žijúcich bizónov a vlkov. Veliteľ Andrzej Jarmoszuk konštatoval: aj to je dôkaz, že eventuálnych ilegálnych imigrantov ich prítomnosť odrádza od pokusu o ilegálny prechod hraníc.
Dve tretiny hraničných stanovíšť na východe už majú vybavenie na európskej úrovni, povedal pre Le Figaro policajný atašé na francúzskom veľvyslanectve vo Varšave.
Je to veľký rozdiel od začiatku 90. rokov, keď na mnohých strážnych domoch nemali ani telefón či fax, ako konštatoval Valentin Bialobrzycki, poverený zaistením bezpečnosti na východnej hranici na delegatúre EÚ v Poľsku.
Každý rok prechádza východnou hranicou Poľska 13,5 milióna osôb. Vyše 80 percent z nich sa zaoberá pašeráctvom vo veľkom alebo malom rozsahu. Pre pašeráctvo prišiel poľský štát v roku 2000, podľa oficiálnych údajov, o štyri miliardy dolárov.
Uvedený fakt súvisí s ekonomickými problémami v krajinách bývalého ZSSR, konštatoval poľský veliteľ ďalšieho strážneho strediska. Avšak od júla 2003 sa zavedie systém vydávania víz, čo by malo normalizovať situáciu. "EÚ sa nemusí obávať, budeme pripravení na vstup do únie v roku 2004," uistil.
Poliaci si však čoraz častejšie kladú otázku: Budeme pripravení, ale za akú cenu? Schengenský systém síce nikto nespochybňuje, ale požiadavky EÚ sú hrozbou, že vznikne nová železná opona. Poľsko, pobaltské krajiny, Ukrajina a Bielorusko tvoria stredoeurópske spoločenstvo, ktoré má svoje historické, kultúrne, ekonomické a politické spojivá. EÚ stanovením "tvrdej" hranice zabrzdí regionálny integračný proces, ktorý sa začal pred 10 rokmi. Navyše, krajiny, čo oscilujú medzi Východom a Západom, napríklad Ukrajina, vrhne do náručia RF, vyjadrila názor Karolina Stawicka, predstaviteľka Nadácie Štefana Bátoryho.
Budúce zjednocovanie Európy rodí vo Varšave nádeje aj neistoty. Napriek uisteniam členských krajín EÚ, požiadavka na nový "múr", ktorý oddelí Poľsko od Ukrajiny a Bieloruska, vyvoláva v Poliakoch nepokoj, podotýka Le Figaro.