Rím 7. marca (TASR) - Americkí geológovia oznámili, že pred približne 3780 rokmi prišlo k mohutnému výbuchu Vezuvu. Predmety, ktoré sa našli pri najnovších vykopávkach v okolí sopky svedčia o tom, že dôsledky katastrofy boli oveľa horšie ako známy výbuch v roku 79 a následné zničenie Pompejí a Herculánea. Žeravé prúdy lávy, dážď z popola a jedovaté plyny zdevastovali na dlhé roky rozsiahlu oblasť okolo sopky, známu už v staroveku svojou úrodnou pôdou.
Podobná erupcia by dnes mohla vymazať z mapy sveta Neapol a celé okolie, varuje vedúci kolektívu odborníkov, profesor Michael Sheridan z univerzity v Buffale.
Pred výbuchom "driemajúcej ohnivej hory" varujú už niekoľko rokov aj talianski odborníci. Prípadná explózia by bezprostredne ohrozila životy približne 600.OOO ľudí. Pri doteraz najsilnejšej novodobej erupcii Vezuvu v roku 1944 zahynulo 26 ľudí, výbuch v 17. storočí si vyžiadal životy približne 4000 osôb.
Talianske úrady priznávajú, že Neapol nie je na podobnú prírodnú katastrofu pripravený. Existujú síce katastrofické plány, tieto však predvídajú iba menšie erupcie. Odborníci preto volajú po nových plánoch a poukazujú na to, že evakuácie nie sú zbytočné. Keď v apríli 1991 naznačili malé zemetrasenia v okolí filipínskej sopky Pinatubo hroziacu erupciu, evakuovala americká armáda 13.000 mužov z 15 kilometrov vzdialenej leteckej základne Clark Air Base. Evakuácia sa ukončila 10. júna, 15. júna sopka vybuchla a celú základňu pokryla vrstva horúcej lávy a popola.
Oblasť okolo Neapola nie je vojenskou leteckou základňou a nežijú v nej tisíce, ale milióny ľudí, hovoria talianski vulkanológovia. Vezuv patrí pritom k vulkánom, ktoré ohlasujú svoje erupcie vopred hustým dymovým stĺpom a oblakom z popola nad kráterom. Tak to bolo nielen v roku 79, ale aj pred bezmála 6000 rokmi. "Stĺp dymu stúpal do výšky 36 kilometrov a padajúci popol pokryl 15-metrovou vrstvou tisíce kilometrov štvorcových na severozápade," píšu americkí odborníci v najnovšom vydaní odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).