Viedeň 27. marca (TASR) - V stredu sa začne posledná mierová misia príslušníkov rakúskej armády na Cypre. Podľa informácií spolkového ministerstva obrany bude pod zástavou OSN slúžiť na ostrove v Stredozemnom mori 240 rakúskych vojakov. Rakúska vojenská prezentácia v rámci modrých prilieb sa na Cypre skončí 18. júna 2001.
Ostrov je od vstupu tureckej armády v roku 1974 rozdelený na dve časti, pričom samostatnosť severnej časti ostrova uznalo len Turecko.
Stiahnutie rakúskych modrých prilieb z Cypru oznámil ešte v septembri uplynulého roka spolkový minister obrany Herbert Scheibner. Odchod Rakúšanov z medzinárodnej vojenskej jednotky UNFICYP je bezprostrednou reakciou na rastúci počet zásahov v súvislosti s misiou v Kosove a na vývoj, smerujúci k vytvoreniu osobitnej európskej jednotky rýchleho nasadenia. Odchod rakúskej jednotky z Cypru má zabezpečiť aj pokračovanie ďalšej dôležitej mierotvornej misie rakúskej armády na Golanských výšinách.
Prvú poľnú nemocnicu zriadili Rakúšania na ťažko skúšanom ostrove už v roku 1964. Od roku 1972 vysielala Viedeň na Cyprus v rámci OSN 300-členný vojenský kontingent. Rakúšania mali za úlohu zabrániť opätovnému prepuknutiu bojov na juhovýchode ostrova. Modré prilby mali týmto spôsobom vytvoriť predpoklady pre mierovú dohodu.
Od roku 1995 pôsobia v rámci rakúskeho kontingentu maďarskí vojaci a od roku 1997 aj príslušníci slovinskej armády. V 37 rokov trvajúcej mierotvornej misii na Cypre sa vystriedalo viac ako 16.700 rakúskych vojakov, deväť príslušníkov rakúskej armády prišlo počas bojových zásahov o život.
Momentálne najväčší zahraničný kontingent rakúskej armády o sile 500 mužov pôsobí v súčasnosti v Kosove. Za hranicami svojej vlasti slúži dovedna 1400 príslušníkov rakúskej armády.