Priština 6. marca (TASR) - Dezignovaný kosovský premiér Agim Ceku intenzívne pracuje na zostavovaní svojho kabinetu. Parlament by mal novú vládu potvrdiť pred víkendom, možno už vo štvrtok. V dnešných vydaniach to oznámili kosovské denníky.
Podľa novín Ekspress sa Ceku snaží o rozsiahle personálne zmeny, musí však rešpektovať vôľu koaličných partnerov - Demokratického zväzu Kosova (PDK) a Aliancie pre budúcnosť Kosova (AAK).
Šéf Misie OSN v Kosove (UNMIK) Sören Jessen-Petersen vyhlásil, že vymenovaniu Cekua na premiérsky post nebude napriek požiadavkám Srbska brániť. Ako dnes oznámil jeho hovorca Alexander Ivanko, Jessen-Petersen "neplánuje zablokovať" zvolenie Cekua za premiéra.
OSN provinciu spravuje od skončenia konfliktu z rokov 1998-99, pričom šéf UNMIK disponuje rozsiahlymi rozhodovacími právomocami.
Jessen-Petersen je toho názoru, že nedávna zmena vo vláde sa "uskutočnila v súlade s demokratickou procedúrou" a "očakáva, že demokratický proces bude pokračovať," povedal hovorca.
Zatiaľ zostáva neisté, či v kosovskej vláde zostane jediný srbský minister Slaviša Petkovič, ktorý riadi rezort pre návrat utečencov. Albánske médiá v minulých dňoch priniesli správy o veľmi vysokých výdavkoch ministerstva a naznačili, že Petkovič je zapojený do finančných machinácií. Petkoviča okrem toho vylúčili z jeho strany, Občianskej iniciatívy, ktorá má v 120-člennom parlamente dvoch zástupcov.
Líder Srbskej listiny pre Kosovo Oliver Ivanovi pre belehradské médiá povedal, že šance na vstup jeho strany do kosovskej vlády sú veľmi malé.
Cekua, bývalého veliteľa separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), na post kosovského premiéra nominovali minulý týždeň po tom, čo nevýrazný Bajram Kosumi na post rezignoval pod vnútorným aj medzinárodným tlakom.
Belehrad Cekua obviňuje z vojnových zločinov. Hovorca špeciálneho súdu pre vojnové zločiny Bruno Vekarič oznámil, že Ceku je zatiaľ predmetom policajného vyšetrovania pre podozrenia z vojnových zločinov, vrátane genocídy. Žalobu však ešte nevzniesli, dodal Vekarič.
Okrem Cekua belehradský súd vyšetruje aj Bernarda Kouchnera - bývalého francúzskeho ministra, ktorý bol v rokoch 1999-2000 prvým šéfom UNMIK - a Hashima Thaciho - bývalého politického lídra UCK, ktorý teraz vedie Demokratickú stranu Kosova (PDK), najsilnejšiu opozičnú stranu v provincii. Srbsko na trojicu vydalo medzinárodný zatykač.
Srbská vláda v piatok vyzvala Jessena-Petersena, aby zabránil zvoleniu Cekua za premiéra. Varovala, že tento krok môže ohroziť prebiehajúce rokovania o budúcnosti Kosova.
Zástupcovia Belehradu a Prištiny sa v rámci OSN sprostredkovaného procesu rozhovorov o budúcom štatúte provincie po prvý raz priamo diskutovali 20. a 21. februára vo Viedni. Rozhovory majú pokračovať 17. marca.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska a Čiernej Hory (SČH), je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu. Aliancia vojenskou akciou zasiahla do eskalujúceho konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.
Asi 90 percent dvojmiliónovej populácie Kosova tvoria etnickí Albánci, ktorí trvajú na nezávislosti. Belehrad si chce udržať aspoň formálnu kontrolu nad provinciou a navrhuje udelenie širokej autonómie v rámci Srbska.