Tetovo/New York 27. marca (TASR) - Noc v macedónskom meste Tetovo bola aj dnes pokojná. Novinári počas nej nezaznamenali žiadnu streľbu a aj pondelok bol - v porovnaní s nedeľňajšou ofenzívou vládnych vojsk proti povstalcom z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) - pokojný.
Tetovo, ktoré bolo dva týždne centrom napätie a incidentov medzi macedónskymi vládnymi jednotkami a povstalcami z UCK, navštívil dnes ráno vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Solana zavítal do sídla Demokratickej strany Albáncov (DPA) a stretol sa s jej predsedom Arbenom Xhaferim. Okrem toho má v pláne aj stretnutia s poslancami miestneho zastupiteľstva a primátorom mesta Ismailim Muzertanom.
"Chceme ukázať našu plnú podporu vláde a chceme izolovať extrémistov," povedala Solanova hovorkyňa Cristina Gallach na margo cieľa návštevy a dodala, že oblasť Tetova bola "sektorom, odkiaľ pochádza väčšina súčasných problémov Macedónska".
Macedónske ministerstvo v pondelok informovalo, že bol vydaný príkaz na zmiernenie intenzity tzv. konečnej operácie vzhľadom na úplné rozbitie "teroristov". "Intenzita ofenzívy sa zmierňuje. V radoch teroristov zavládol totálny zmätok a mnohí sú zranení. Teraz sa snažia zorganizovať svoje sily na ústup pred našimi jednotkami," povedal hovorca ministerstva. Predstavitelia Európskej únie a NATO naďalej vyzývajú na hľadanie politického riešenia konfliktu.
Podporu macedónskej vláde vyjadrilo v noci nadnes v New Yorku asi 700 ľudí zahalených do macedónskych červeno-žltých vlajok, ktorých neodradila ani jarná snehová búrka. Demonštranti opakovane tvrdili, že Albánci majú v Macedónsku zaručené všetky ľudské práva a vyvracali tvrdenia rebelov o ich diskriminácii - majú totiž zastúpenie v macedónskej vláde i prístup k vzdelaniu v rodnom jazyku. Podľa demonštrantov ide skôr o to, že Albánci nechcú integráciu, ale samostatnosť - ich cieľom je vytvoriť Veľké Albánsko, zjednocujúce komunity etnických Albáncov v Kosove, Macedónsku, Albánsku a Grécku.
Protestujúci tiež upozornili, že mediálne pokrytie konfliktu v Macedónsku často vyznieva v prospech rebelov a dožadovali sa, aby médiá poskytli predstaviteľom macedónskej vlády rovnaký priestor ako povstalcom.
2 4 20 vr/maj/pel