Minister zahraničných vecí Borys Tarasiuk tak prvýkrát vyslovil želaný termín v čase, keď sú na návšteve Ukrajiny predstavitelia únie. Tí majú s ukrajinskou stranou diskutovať o pokroku v otázke akčného plánu susedstva. Cieľom dohody je nadviazať úzke ekonomické a politické vzťahy, avšak s tým, že bývalá sovietska republika zostane mimo EÚ.
Tarasiuk konštatoval, že jeho krajina je neoddeliteľnou súčasťou Európy a zvolila si cestu demokracie v oranžovej revolúcii v roku 2004. Poznamenal tiež, že Kyjev už teraz prispieva k európskej bezpečnosti.
Minister odmietol možnosť, že jeho krajina by mala dostať podobný štatút, aký EÚ pripravuje pre krajiny severnej Afriky a južného Kaukazu. Tarasiuk uviedol, že požiada vládu, aby tento rok podala oficiálnu prihlášku na vstup do únie.
Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová na spoločnej tlačovej konferencii reagovala na Tarasiukove slová opatrne.
"Sme si plne vedomí strategických záujmov a cieľov Ukrajiny," povedala. Dodala však, že týmto záujmom a cieľom "najviac poslúži", ak Kyjev zotrvá na ceste začatých reforiem.
Ferrerová-Waldnerová konštatovala, že rozhodnutie o prípadnom členstve Ukrajiny môže prijať iba všetkých 25 krajín únie.
Tarasiuk tiež zopakoval, že Ukrajina by sa chcela do roku 2008 začleniť do NATO.
Ferrerová-Waldnerová a šéfka rakúskej diplomacie Ursula Plassniková ocenili reformné úsilie Kyjeva a vyzvali ho, aby si zachoval súčasný reformný kurz. Apelovali tiež na Ukrajinu, aby zaistila, že voľby plánované na 26. marca budú spravodlivé.
2 sla ed