Budapešť 3. marca (TASR) - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) budú spoločne iniciovať, aby po vstupe do schengenského priestoru mohli uplatňovať výnimky v oblasti poplatkov za víza pre vstup do tohto priestoru voči krajinám susediacim s EÚ a balkánskym štátom. Dohodli sa na tom dnes v Budapešti štátni tajomníci zodpovední za európske záležitosti krajín V4.
Pripravený je návrh na navŕšenie vízových poplatkov z terajších 35 až na 60 eur. Všetky krajiny štvorky vydávajú v súčasnosti bezplatne víza pre Ukrajinu, niektoré štáty V4 poskytujú zdarma víza pre Srbsko a Čiernu Horu. Povedal to pre TASR štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí József Berényi, podľa ktorého takéto navŕšenie by zaťažilo pokračovanie politického, ekonomického a kultúrneho dialógu s týmito krajinami.
"Spolu iniciujeme v rámci V4, aby sme mohli uplatňovať výnimky pri udelení víz v týchto susedných krajinách EÚ a v balkánskych krajinách," dodal Berényi.
Spolu s jeho kolegami, českým Vladimírom Müllerom, poľským Jaroslawom Pietrasom a maďarským Péterom Gottfriedom pri príležitosti nadchádzajúceho zasadnutia Rady Európy 23. a 24. marca ďalej zmapovali, v ktorých oblastiach majú zhodné stanoviská.
"Prešli sme najmä najpodstatnejšie európske otázky súčasnosti, ktoré sa prerokúvajú v jednotlivých inštitúciách EÚ, ako napríklad v Rade Európy. Ukázalo sa, že máme veľmi podobný názor na problém energetického zásobovania," konštatoval slovenský politik.
Je to podľa jeho slov akútny problém, diverzifikáciu energetických zdrojov potrebuje každá členská krajina. Posledný rusko-ukrajinský konflikt ukázal, že EÚ môže pomôcť pri riešení týchto otázok. "Som presvedčený, že keby únia nebola aktívna, konflikt by bol dlhší, a to riešenie by padlo oveľa neskôr. To je jeden z dôvodov, prečo potrebujeme EÚ, že prostredníctvom tejto inštitúcie môžme vplývať na takéto veľmoci, akou je Rusko," zdôraznil. Politici sa domnievajú, že krajiny V4 musia úniu využiť na to, aby diverzifikovali svoje energetické zdroje, aby do toho investovali. Národné možnosti sú totiž podľa ich názoru oveľa menšie ako európske finančné prostriedky.
"Zhodli sme sa aj na tom, že lisabonská stratégia - program ekonomického rozvoja, je dôležitá pre nás všetkých, ale musí tam byť menej priorít, ako doteraz. Nie je to vianočný stromček, na ktorý si každý zavesí, čo tam chce vidieť, ale to, čo sme spolu schopní - európska dvadsaťpäťka - urobiť," informoval TASR štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie.
Listy volebnej kampane FIDESZ - Maďarského občianskeho zväzu (FIDESZ), ktoré sa pred časom objavili v schránkach občanov Slovenska, nevníma rezort diplomacie ako zásah do vnútorných záležitostí SR. Povedal to dnes v Budapešti TASR štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR József Berényi.
"Domnievam sa, že asi došlo skôr k omylu z maďarskej strany, že pomiešali adresy maďarských občanov s občanmi susedných krajín, ktorí prípadne boli v kontakte s niektorými politickými stranami v Maďarsku. My to nevnímame ako premyslený zásah do vnútorných vecí SR, ale ako omyl," konštatoval Berényi.
Občania SR podľa jeho slov musia vedieť, že môžu hlasovať v parlamentných voľbách jedine na Slovensku a nie inde. "Došlo k vysvetleniu, tým pádom je pre nás vec ukončená," dodal.
Hovorca FIDESZ Péter Szíjártó pred týždňom pre TASR uviedol, že na fórach FIDESZ sa mnohí Maďari žijúci mimo Maďarska informovali o právnych možnostiach účasti Maďarov žijúcich alebo zdržiavajúcich sa v zahraničí na parlamentných voľbách v Maďarsku. Preto zaslali list tým, čo poskytli adresy svoje a svojich známych.