Bratislava 3. marca (TASR) - Na sexuálne zneužívanie žien a nútenú prostitúciu počas veľkých športových podujatí chce prostredníctvom seminára upozorniť výbor Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť.
Akcia je naplánovaná pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Podľa predsedníčky výboru EP Anny Záborskej sa dokázalo, že počas olympijských hier, veľkých medzinárodných športových podujatí, svetových výstav a veľkých kongresov sa objavujú požiadavky na sexuálnu prostitúciu, ktoré z roka na rok narastajú. "Obeťami sú ženy, ktoré sú obyčajne priťahované falošnými sľubmi na prácu v bohatých krajinách ako tanečnice, servírky, upratovačky, aby potom následne boli nútené pracovať ako sexuálne otrokyne," uviedla dnes pred novinármi Záborská.
Podľa hrubých štatistík na celom svete sa stane ročne obeťou obchodovania 600 až 800 tisíc ľudí. Z toho 80 percent sú ženy a mladé dievčatá. V Európskej únii presahuje tento počet 100 tisíc.
Na pripravovanom seminári by sa mali zúčastniť aj štyria eurokomisári vrátane slovenského Jána Figeľa. Otvorený je pre všetkých poslancov EP, zástupcov mimovládnych a športových organizácii a zúčastní sa na ňom aj viceprezident Európskej futbalovej federácie, experti na danú problematiku z Poľska a Nemecka, členka výkonnej rady nemeckej federálnej organizácie proti obchodovaniu so ženami.
Pri tejto príležitosti výbor pre práve žien predložil písomné otázky na Európsku komisiu. Odpovedať by na ne mala počas marcového plenárneho zasadnutia a potom by mala prijať rezolúciu o nútenej prostitúcii počas medzinárodných športových podujatí. Zriadená by mala byť tiež mnohojazyčná telefonická linka na pomoc obetiam.
Početné organizácie upozornili, že sa hovorí až o 40 tisíc prostitútkach, ktoré majú byť údajne zvezené na územie Nemecka počas majstrovstiev sveta vo futbale v júni a júli. Nemecká národná rada žien začala v tejto súvislosti kampaň po názvom Červená karta nútenej prostitúcii. Tento názov prevzal aj seminár výboru EP.
Záborská verí, že sa podarí nadviazať kontakty aj so slovenskými mimovládnymi organizáciami. Obete takejto prostitúcie sú totiž často z nových členských krajín únie a krajín, ktoré sú najchudobnejšie.
Poslankyňa nemá informácie o štatistikách na Slovensku, keďže u nás nie je prostitúcia registrovaná. Podľa informácií Záborskej je však do tejto siete zapojené aj Slovensko. Nemyslí si pritom, že legalizácia prostitúcie by bolo všemocným riešením.