
, uviedol dnes hovorca Fischerovho rezortu Andreas Michaelis, podľa ktorého sa konverzácia odohrala v "priateľskej atmosfére".
Policajt Rainer Marx minulý týždeň nepotvrdil, či bol Fischer medzi účastníkmi inkriminovanej demonštrácie vo Frankfurte v roku 1973, dodal však, že vzhľadom na vtedajšie aktivity súčasného šéfa nemeckej diplomacie by uvítal jeho osobné ospravedlnenie.
Fischer, ktorý svoju politickú minulosť nikdy neskrýval, už verejne uznal, že spravil chybu, keď svoje názory obhajoval násilnými prostriedkami. Fischerove ľavicové aktivity sa v poslednom čase dostali do popredia vďaka procesu s jeho niekdajším priateľom, obvineným z únosu a z účasti na trojnásobnej vražde, ktorých sa mal dopustiť počas teroristického útoku na ministerskú schôdzku Organizácie krajín vyvážakúcich ropu (OPEC) vo Viedni v roku 1975. Mediálnou lahôdkou súdneho procesu bude nepochybne Fischerovo svedectvo pred tribunálom, ktoré sa má uskutočniť 16. januára.
Populárny časopis Stern uverejnil minulý týždeň fotografiu, na ktorej muž v helme, identifikovaný ako Fischer, spolu so svojimi kumpánmi surovo mláti policajta.
Tento týždeň sa vynorili ďalšie obvinenia - Fischer mal zohrať nepriamu úlohu pri útoku zápalnou bombou, ktorá v roku 1976 zmrzačila frankfurtského policajta Jürgena Webera. Fischer v tom období stál na čele militantnej frankfurtskej skupiny Sponti, pričom mal otvorene vyzývať na používanie tzv. Molotovových koktajlov.
Prvý muž nemeckej diplomacie priznáva, že počas potýčok hádzal na policajtov kamene, používanie zápalných bômb však odmieta. Obvinenia voči Fischerovi v tomto smere vzniesol Christian Schmidt, bývalý radikálny aktivista, ktorý je zároveň autorom jeho kritického životopisu.
Na krížovej výprave proti jednému z kľúčových ministrov kancelára Gerharda Schrödera sa zúčastňuje aj nezávislá publicistka Bettina Röhlová, ktorá tiež píše knihu o Fischerovi. Pikantériou celej záležitosti je fakt, že Röhlová je dcérou Ulriky Meinhofovej, zakladateľky teroristickej Frakcie červenej armády (RAF), ktorá v od 70. do začiatku 90. rokov uskutočnila množstvo atentátov na vysokých exponentov vtedajšej nemeckej vlády a hospodárstva.
Skutočným impulzom potýčky, ktorá sa odohrala 10. mája 1976 a následkom ktorej skončil policajný dôstojník Weber v nemocnici s popáleninami na 60 percentách plochy svojho tela, bola smrť Meinhofovej vo väzení v Stuttgarte, kde mala podľa oficiálnych zdrojov spáchať samovraždu. Podľa verzie Meinhofovej ľavicových kolegov však bola zavraždená.
Meinhofovej dcéra poslala súčasnému nemeckému prezidentovi Johannesovi Rauovi 27-stranový list, v ktorom opisuje Fischera ako "posadnutého" násilím a zároveň naznačuje, že o jeho minulosti vie ďaleko viac, ako sa v súčasnosti môže zdať. Kancelár Schröder už vyjadril svojmu koaličnému ministrovi podporu, čo však vôbec nemusí znamenať, že duchovia nediplomatickej minulosti dajú súčasnému štátnikovi pokoj.