Viedeň 3. marca (TASR) - Za mimoriadnych bezpečnostných opatrení a veľkého záujmu médií sa dnes vo Viedni začalo ďalšie kolo rokovaní o kontroverznom iránskom jadrovom programe.
Iránsku delegáciu vedie hlavný vyjednávač Alí Laridžání. Na rozhovoroch v rezidencii nemeckého veľvyslanca sa zúčastňujú šéfovia diplomacií Francúzska a Nemecka, Philippe Douste-Blazy a Walter Steinmeier, ako aj vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. Vo Viedni očakávali aj britského ministra zahraničných vecí Jacka Strawa, ktorého príchod médiá zatiaľ nezaregistrovali.
Dnešné rokovania iniciovali iránski účastníci schôdzky. Do Viedne sa premiestnili vo štvrtok z Moskvy, kde o rovnakej otázke hovorili s ruskými predstaviteľmi.
Pre trojku EÚ sú dnešné rokovania vo Viedni posledným pokusom o dohodu s Teheránom predtým, ako sa celá kauza ocitne pred Bezpečnostnou radou Organizácie Spojených národov. Aj iránsky hlavný vyjednávač hodnotil dnešné rokovania vo štvrtok v Moskve podobne.
Rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) by v pondelok mala rozhodnúť o tom, či prípad dozrel na predloženie BR OSN.
EÚ údajne písomne informovala Irán, že úspech dnešného posledného rokovania závisí od jeho pripravenosti pozastaviť obohacovanie uránu a spolupracovať s expertmi MAAE.
Kým iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád dnes počas návštevy Malajzie vyhlásil, že prístup MAAE k jeho krajine je politicky motivovaný, šéf teheránskej diplomacie Manučehr Muttaki, ktorý je v jeho sprievode, vyjadril nádej, že sa vo Viedni podarí dosiahnuť dobré výsledky uspokojivé pre všetky zúčastnené strany.
V USA si naopak podľa slov hovorcu rezortu zahraničných vecí Adama Ereliho nerobia žiadne ilúzie a od rokovaní medzi EÚ a Iránom priveľa neočakávajú. Americká strana však potvrdila, že podporuje úsilie partnerov z Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie. Podľa Ereliho by sa však BR OSN mala iránskym jadrovým programom zaoberať bez ohľadu na výsledok viedenských rokovaní.
12 5 6 20 le žab