Moskva 2. marca (TASR) - Svoje 75. narodeniny si dnes v Moskve pripomenul prvý a jediný prezident bývalého Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. Spoločne s ním oslavovalo v jednej z moskovských reštaurácií približne 200 pozvaných hostí, medzi ktorými nechýbali ani bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl a exminister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher.
Zo zdravotných dôvodov neprijala Gorbačovovo pozvanie bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, dvaja bývalí americkí prezidenti George Bush a Bill Clinton poslali oslávencovi blahoželania prostredníctvom videa.
Sovietskemu exprezidentovi zagratuloval aj nemecký prezident Horst Köhler, kancelárka Angela Merkelová, bývalý španielsky premiér Felipe Gonzales a množstvo ďalších štátnikov.
V množstve rozhovorov pre ruskú tlač Gorbačov obhajoval svoju politiku perestrojky, ktorá z dnešného pohľadu mnohých Rusov viedla k neslávnemu rozpadu Sovietskeho zväzu. "Západ vošiel do novej vývojovej fázy, my sme zaostávali čoraz viac," povedal Gorbačov o vtedajšej dobe. "Ľud sa dusil v neslobode a bezvýchodiskovosti."
Na svojej politike nič neľutuje, uviedol bývalý sovietsky prezident pre denník Komsomoľskaja pravda. "Ľutujem iba to, že som Jeľcina neposlal pestovať citróny do nejakej banánovej republiky." Nepriateľstvo medzi Gorbačovom a jeho nástupcom v Kremli Borisom Jeľcinom trvá do dnešných dní.
"Opätovné zjednotenie Nemecka bude navždy spojené s Vaším menom," napísala Gorbačovovi kancelárka Merkelová. Exkancelár Helmut Kohl vyhlásil, že práve Gorbačov prelomil politickú strnulosť vtedajšieho Sovietskeho zväzu a spoločne s bývalým prezidentom USA Ronaldom Reaganom ukončil preteky v zbrojení a konflikt medzi Východom a Západom.
Na rozdiel od Gorbačovových sedemdesiatin mali oslavy 75. výročia jeho narodenia čisto súkromný charakter a štát sa na nich nepodieľal.
Gorbačovov príchod na politické výslnie a jeho pôsobenie sa priaznivo odrazilo aj v ruskej literatúre, tvrdí veľká časť ruských spisovateľov. "Vymoženosťou tých rokov pre literatúru, ale aj pre spoločnosť bolo masové vydávanie diel, ktoré boli predtým zakázané," povedal literát Oleg Sajončovskij na otázku denníka Nezavisimaja gazeta. Spisovateľ a disident Vasilij Aksionov zastáva názor, že úloha Gorbačova nie je v dejinách Ruska stále dostatočne ocenená. Práve v časoch perestrojky vyšlo v ZSSR po prvý raz dielo Alexandra Solženicyna Súostrovie Gulag.
Nacionalisticky orientovaní spisovatelia, ku ktorým patrí aj Alexander Prochanov, zas tvrdia, že práve vydávanie kritických kníh bolo zneužité ako "mocná zbraň na rozdrvenie sovietskych hodnôt". Pravicovo orientovaný avantgardný literát Eduard Limonov tvrdí, že Gorbačov bol malý muž, ktorý sa dostal do úlohy vodcu veľkého štátu a v tejto úlohe pôsobil veľmi negatívne.