Zlodeji, ktorí minulý týždeň spáchali najväčšiu lúpež v dejinách Británie, použili brutálne vydieranie. Hneď na druhý deň však vo večerných správach BBC Newsnight bývalý profesionálny zlodej rozprával, že im drží palce, aby aspoň niektorých z nich nikdy nechytili.
Zlodeji majú totiž v britskej kultúre také postavenie ako štvanci utekajúci pred zákonom v Amerike. V populárnej kultúre sú to vždy sympatickí chlapíci so zmyslom pre humor, desiatky kníh a filmov sú venované práve im. Sympatie takto vychovanej verejnosti len málokedy stoja na strane okradnutej banky.
Páchatelia, prezlečení za policajtov, uniesli manažéra bezpečnostnej služby Colina Dixona spolu s jeho manželkou a synom a vydieraním ho prinútili, aby znefunkčnil bezpečnostné systémy a pomohol im pri spútaní štrnástich členov ochranky.
Lúpež podobného rozsahu bola v minulosti najmä otázkou technickej pripravenosti: bolo treba prekonávať steny, trezory, ochranku a bezpečnostné zariadenia. Takmer všetko sa dá obísť, ak sa sústredíte na psychológiu - najslabšou stránkou ochrany bánk totiž dnes nie je technika, ale ľudia.
Zlodeji mali evidentne dobré informácie zvnútra spoločnosti, pretože presne vedeli, kedy nájdu najviac peňazí prevážaných v hotovosti. Zároveň mali presné detaily o Dixonových zvykoch, rovnako ako jeho rodine.
Na to, aby sa dostali k peniazom, nepoužili výbušninu, ale jeho strach o vlastnú rodinu. V odborných kruhoch sa táto rukojemnícka metóda volá "tigrí únos", pretože je založená na dlhodobom sledovaní budúcej obete.
V tomto bode sa podľa komentátorov svet klasického zločinu stretáva s moderným terorizmom. Dixonovo vydieranie si zlodeji dobre premysleli, cestou na farmu, kde držali jeho rodinu, mu cez mobilný telefón púšťali vydesené hlasy jeho ženy a syna, potom mu ich ukázali spútaných a na hlavu mu pritom mierili zbraňou.
Takémuto tlaku trezory ťažko odolávajú.
Len pred pár týždňami sa americkí kriminalisti sťažovali, že najnovšie televízne seriály z prostredia polície poskytujú páchateľom príliš podrobné návody, ako za sebou zahladiť stopy.
Snažili sa o to aj zlodeji z anglického Tonbridge, ktorí ukradli 52 miliónov libier v hotovosti, čo je 2,2 tony papiera.
Testovanie DNA dnes veľmi pokročilo a dá sa získať aj z jedinej kvapôčky potu. Británia má najväčšiu zbierku vzoriek v celej Európe, je v nej DNA troch miliónov občanov a ďalších 140-tisíc vzoriek zatiaľ neznámych páchateľov trestných činov.
Odtlačky prstov dnes možno získať aj z papiera, oblečenia či ľudskej kože, Británia má zároveň najviac priemyselných kamier na celom kontinente a zároveň sieť kamier na cestách, čím sa dá vystopovať pohyb automobilov.
Ďalším rizikom pre páchateľov je vypísaná odmena - donášač môže získať dva milióny libier. Síce by si potom zrejme musel zmeniť identitu a odsťahovať sa do inej krajiny, tak, ako rodina Iračana ktorý udal Husajnových synov, stále je to ale veľké lákadlo.
Najmä ak sa papierový lup nebude dariť dobre preprať, ako varujú odborníci. Zlodeji toho ukradli príliš veľa.
ANDREA ERTLOVÁ, Londýn