Brusel 2. marca (TASR) - Európska komisia dnes predložila konkrétne opatrenia s cieľom urýchliť a zlepšiť poskytovanie rozvojovej pomoci zo strany Európskej únie.
Ako uviedla komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová, efektívnosť poskytovania zahraničnej pomoci je pre komisiu vysokou prioritou. Lepšie koordinovaná, koherentná a rýchla európska pomoc sa musí stať podľa komisárky pravidlom.
EK preto navrhla akčný plán, ktorého súčasťou je okrem iného spoločné programovanie pomoci s členskými štátmi. Plán obsahuje deväť bodov s časovým harmonogramom, ktoré má implementovať komisia spolu s členskými štátmi. Niektoré z aktivít vrátane precízneho mapovania európskej pomoci prostredníctvom regionálnych darcov, podpora koordinačného procesu, či spoločný rámec pre programovanie pomoci možno spustiť okamžite. Ďalšie časti, ako napríklad navrhovaný mechanizmus spolufinancovania pre európske fondy by sa mal implementovať v priebehu nadchádzajúcich štyroch rokov.
"EÚ je najväčším svetovým darcom, avšak každé euro, ktoré poskytneme, prispeje k boju proti chudobe ešte viac, ak sa na tejto úlohe budeme podieľať inteligentnou a koordinovanou formou, tak ako sme prisľúbili minulý rok na viacerých medzinárodných fórach," zdôraznil komisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc Louis Michel.
V júni 2005 sa EÚ rozhodla zvýšiť do roku 2010 rozvojovú pomoc poskytovanú členskými štátmi v priemere na 0,56 percenta HND a do roku 2015 na 0,7 percenta HND.
Komisia konštatuje, že individuálna činnosť niektorých štátov v tejto oblasti je stále nepostačujúca. Veľmi pozitívne je hodnotená schopnosť nových členských štátov plniť si svoje záväzky.
Európska komisia zintenzívňuje aj svoje úsilie s cieľom sprevádzkovať Európsku digitálnu knižnicu, ktorá umožní občanom prístup k európskemu kultúrnemu dedičstvu.
Podľa dnes zverejnených informácií by v priebehu nadchádzajúcich piatich rokov malo byť prostredníctvom tejto knižnice dostupných na internete najmenej šesť miliónov kníh, dokumentov a iných materiálov. Do konca tohto roka chce EK zapojiť do plnej spolupráce národné knižnice v rámci únie a následne osloví aj archívy a múzeá. Do roku 2008 budú prostredníctvom Európskej digitálnej knižnice prístupné dva milióny kníh, filmov, fotografií, rukopisov a ďalších kultúrnych diel.
Pre podporu európskych digitalizačných snáh bude komisia spolufinancovať vytvorenie celoeurópskej siete digitalizačných centier.
Podrobnejšie informácie o Európskej knižnici sú na stránke http://europa.eu.int/information_society/activities/digital_libraries /consultation/replies/index_en.htm alebo na stránke www.theeuropeanlibrary.org/portal/index.htm.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh