George Clooney a Oscar. FOTO - REUTERS |
Tohtoročné oscarové nominácie sú politickejšie než predtým, myslí si americký herec George Clooney. Muž, považovaný za jedného z najpríťažlivejších idolov "továrne na sny" má tento rok v ohni dve želiezka.
Snímka z mccarthyovskej éry Dobrú noc a veľa šťastia, ku ktorej aj napísal scenár, je jeho druhou režijnou robotou. Nemeckému magazínu Galam povedal, že je najviac pyšný na pochvalu svojho otca.
"Môj otec je 40 rokov novinár, spravodajca. Keď som mu ukázal prvú verziu scenára Dobrú noc a veľa šťastia, vstal, poklepal ma na pleci a povedal: Chlapče, to si urobil dobre. A môžete mi veriť, že otec hneď tak niečo nepochváli. Skôr reaguje v štýle: Pozri, na to si zabudol, tu niečo chýba, takto to nejde."
Snímka má šesť nominácií na Oscara.
Za úlohu v trileri Syriana, kde hrá agenta CIA, má ďalšiu nomináciu za stvárnenie vedľajšej mužskej úlohy. "Medzi filmami Dannyho parťáci 2 a Syriana som mal len mesiac na to, aby som pribral 15 kilogramov, takže to šlo vážne rýchlo. Dostať ich dole bolo ťažšie," pripustil.
V médiách sa objavujú tvrdenia, že Clooney je pre dnešný Hollywood rovnako dôležitý ako Robert Redford v 70. rokoch, keď vznikla známa snímka Tri dni Kondora.
"Skúšam veci, ktoré považujem za dôležité urobiť teraz, kým sa na mňa niekto chce pozerať," vysvetlil Clooney týždenníku. "Za 20 rokov by som chcel povedať, že som stál na správnej strane histórie a som pyšný na to, že v Syriane sme mali odvahu priznať spoluvinu na najrôznejších udalostiach," dodal.
Snímka zachytáva korupciu a nečestné praktiky pri obchode s ropou a je významná pre nečiernobiele videnie.
"Nepriateľa nemožno len tak démonizovať. Najskôr treba zistiť, prečo robí diabolské veci. Len tak možno vyhrať vojnu s terorizmom. Nie bombami," vysvetľuje herec. A dodáva: Aj Hollywood sa politizuje, vidieť to i na nomináciách na Oscara.
"To, čo sa deje, je neuveriteľný krok v smere nového Hollywoodu. V rokoch 1964 až 1976, keď vznikali vynikajúce filmy ako Network, Sieť Sydneyho Lumeta, alebo Všetci prezidentovi muži, odrážali spoločensko-politický vývoj: ľudské práva, práva žien, Vietnam, Watergate, sexuálnu revolúciu. Po Watergate sme sa prestali starať o to, čo sa nás osobne netýkalo."
Teraz možno aj v Los Angeles počuť ľudí, hovoriacich o voľbách Hamasu, dánskych karikatúrach alebo o ľudských právach v Pakistane. "A viete, že niečo sa vo svete skutočne hýbe," uzatvoril Clooney. (čtk)
už rozhodli, kto získa Oscara
Je rozhodnuté. V utorok podvečer porota odovzdala v Los Angeles hlasovacie lístky. Jej päťtisícosemsto členov v nich označilo kandidátov na získanie prestížneho filmového ocenenia Oscar. Lístky teraz počítajú dvaja pracovníci auditorskej spoločnosti Pricewaterhouse/Cooper, ktorí sú zaviazaní prísnou mlčanlivosťou až do vyhlásenia výsledkov a galavečera, ktorý sa uskutoční 5. marca.
Najväčším favoritom s ôsmimi nomináciami je americký western Skrotená hora o láske medzi dvoma mladými kovbojmi. (tasr)