Štrasburg/Brusel 1. marca (TASR) - Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, budú musieť poskytnúť doplňujúce informácie k odpovediam na otázky Rady Európy (RE) týkajúce sa údajných tajných aktivít americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) na európskom území. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy RE obsahujúcej zhodnotenie odpovedí. Terčom najväčšej kritiky za nedostatočné odpovede je podľa správy Bosna a Hercegovina, Taliansko, Macedónsko a Poľsko.
Štáty sa mali vyjadriť k štyrom bodom, kde mali objasniť, ako ich národná legislatíva zabezpečuje efektívnu implementáciu princípov Európskej charty ľudských práv.
V oblasti adekvátnej kontroly aktivít cudzích agentov v rámci jurisdikcie štátu (policajná a súdna spolupráca, bezpečnostné služby, vojenský personál, podozrivé lety) správa konštatuje, že len málo krajín poskytlo precízne informácie o aktivitách zahraničných informačných služieb a kontrolných mechanizmoch.
Maďarsko napríklad jasne odpovedalo, že nič neoprávňuje národné bezpečnostné úrady začať akúkoľvek spoluprácu so zahraničnými tajnými službami, ktorá by prekračovala ústavné limity. Česká republika, Island a do určitej miery aj Slovensko uvádzajú, že neexistujú žiadne nariadenia zaoberajúce sa špecificky kontrolou aktivít zahraničných tajných služieb. V odpovedi slovenských úradov sa všeobecne konštatuje, že členovia zahraničných agentúr nemajú žiaden špecifický štatút v Slovenskej republike a v prípade trestného činu sa postupuje rovnako ako v prípade ktoréhokoľvek slovenského občana. Práve k odpovedi na túto otázku si generálny tajomník RE Terry Davis vyžiada od Slovenska doplňujúce informácie.
Na druhú otázku o adekvátnych bezpečnostných opatreniach s cieľom zabrániť tajnému zbaveniu slobody (vrátane prepravy s alebo bez zapojenia zahraničných agentov) mnohé štáty uviedli, že neporušiteľnosť osobnej slobody je garantovaná národnou ústavou. Podľa vyjadrení väčšiny štátov je stíhateľná aj osoba, ktorá pomáha alebo asistuje pri takomto čine. Davis však s poľutovaním konštatuje, že mnohé odpovede neposkytujú jasné vysvetlenie. Slovensko odpovedalo, že akýkoľvek transport cez jeho územie za účelom trestného stíhania alebo výkonu trestu si vyžaduje súhlas ministerstva spravodlivosti.
K rovnakému záveru - nedostatočné vysvetlenie - dospel generálny tajomník RE aj pri zhodnotení odpovedí na tretiu otázku týkajúcu sa adekvátnych opatrení, vrátane efektívneho vyšetrovania v prípade podozrenia z akéhokoľvek porušenia práv stanovených Európskou chartou ľudských práv.
V štvrtom bode sa mali krajiny vyjadriť k tomu, či boli niektorí verejní predstavitelia zapojení do tajného zbavovania slobody alebo prepravy osôb, pri ktorej k nemu došlo, ako aj k tomu, či sa uskutočnilo alebo prebieha oficiálne vyšetrovanie. Väčšina štátov poskytla jasnú a úplnú odpoveď na túto otázku, keď doslova uviedla, že nedošlo k žiadnemu zapojeniu sa do takýchto aktivít, alebo aspoň o tom úrady nevedia. Niektoré štáty, vrátane SR, poskytli čiastočnú alebo nepriamu odpoveď. Slovensko sa nevyjadrilo k otázke prepravy a nie úplne jasne odpovedalo na časť o zbavení slobody.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed