Haag 7. marca (TASR) - O vraždení a zohavovaní tiel kosovských Albáncov, ktorého sa dopúšťali srbské bezpečnostné sily v roku 1998 počas etnických čistiek v Kosove, dnes pred porotou Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu vypovedal Sabit Kadriu, kosovskoalbánsky aktivista za ľudské práva.
Podľa jeho slov srbské jednotky odrezávali kosovským dedinčanom údy, otvárali im lebky a vypichovali oči. Na jeseň 1998, keď Belehrad v Kosove spustil ofenzívu proti separatistickej kampani Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), srbské jednotky Kosovčanov vraždili a neľudsky zohavovali ich telá.
"Bolo to hrozné... Ľudia boli mrzačení a zohavovaní. Vypichovali im oči a odrezávali časti tiel. Nasilu im otvárali lebky, tĺkli im po hlave kladivom, až im sa mozog rozletel na všetky strany," povedal pred súdom 41-ročný Kadriu, ktorý navštívil dejisko ukrutností v regióne Čičavica na severozápade Kosova. Dodal, že tieto zverstvá Srbi páchali nožmi a v niektorých prípadoch bolo po takýchto útokoch ťažké identifikovať mŕtvoly.
Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič, ktorý je z týchto zločinov obvinený ako vtedajší hlavný veliteľ ozbrojených a bezpečnostných síl Juhoslávie, počúval rozprávanie svedka s nezáujmom.
Kadriu, ktorý sa sám označuje za aktivistu za ľudské práva z mesta Vučitrn, navštívil dejisko zločinov, keď pracoval v Rade pre obranu ľudských práv a slobôd. Išlo o miestnu skupinu, ktorá poskytovala informácie o týchto udalostiach haagskemu tribunálu.
Počas návštevy dediny Galica videl 14 nahých tiel, vrátane nahej mŕtvoly mladej ženy, naskladaných na jednej kope. Mnohé z nich boli zohavené, nemali oči, mali podrezané hrdlá a rozdrvené lebky. Podobné výjavy videl v osadách Osljan, Žilivode a Bivoljak.
Vypočul si aj rozprávanie miestnych obyvateľov, ktorí hovorili o tom, ako Srbi maskovaní v zelených alebo modrých uniformách útočili na ich osady a zabíjali dedinčanov. Niektorí z nich mali údajne cez tvár prehodenú vreckovku.
"Srbi plienili a vypaľovali domy Albáncov a zhromažďovali ľudí. Podpaľovanie trvalo až neskoro do noci," pokračoval vo svojej výpovedi Kadriu, zatiaľ čo Miloševič počúval na lavici obžalovaných, vzdialený len tri metre od neho. "Polícia chodila od domu k domu a nútila dedinčanov, aby opustili Kosovo. Podpálili mešitu zo 17. storočia v centre Vučitrnu a keď plamene šľahali do výšky, kričali Allah, Allah."
Kadriovo svedectvo nasleduje deň po tom, ako americký vyslanec pre vojnové zločiny Pierre-Richard Prosper zmiernil svoju kritiku voči aktivitám haagskeho tribunálu a vyjadril pokračujúcu podporu USA tomuto medzinárodnému súdu, až kým sa nepodarí chytiť Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča.
Minulý týždeň Prosper na pôde amerického Kongresu vyhlásil, že trestné tribunály pre vojnové zločiny v Juhoslávii a Rwande sú "príliš drahé, príliš neefektívne, príliš pomalé a príliš vzdialené od každodenných skúseností ľudí i obetí." Navrhoval preto tieto inštitúcie zrušiť do roku 2007.
Po stredajšom stretnutí s hlavnou žalobkyňou ICTY Carlou del Ponte však Prosper zmiernil tón a vyhlásil, že Spojené štáty si zachovajú svoju angažovanosť a podporu voči tribunálu, až kým sa Karadžič a Mladič nepostavia pred porotu v Haagu. Obaja muži sú obvinení z vojnových zločinov a genocídy počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-95.