Praha 1. marca (TASR) - V deň príletu prezidenta Ruska Vladimira Putina do Prahy zverejnil denník Mladá fronta dnes kritické vyhlásenie o čečenskej politike Moskvy. Medzi jeho signatármi figurujú bývalý československý a český prezident Václav Havel, juhoafrický laureát Nobelovej ceny mieru Desmond Tutu, niekdajšia írska prezidentka Mary Robinsonová i americký finančník, filantrop George Soros.
Text pod názvom Nezatvárajme nad činmi Ruska oči podpísali aj ďalšie osobnosti ako francúzsky filozof André Glücksman, jordánsky princ Hasan Ibn Talál, exprezident Juhoafrickej republiky Frederik de Klerk, prezident nadácie Nippon Yohei Sasakawa či český senátor Karel Schwarzenberg.
Autori pripomínajú, že Čečensko je od zvyšku sveta oddelené ťažkou oponou, ktorou sa podarí nestrannému pozorovateľovi preniknúť iba ťažko. Zároveň poukazujú na rozporuplné informácie o počte obetí, ale aj účastníkov volieb. Konštatujú, že hmla, do ktorej je ponorená táto časť Kaukazu, znemožňuje akékoľvek číselné vyjadrenie spúšte, ktorú tam napáchal neľútostný konflikt.
"Keďže odmietame dobrodružstvo kolonializmu a vyhladzovania, keďže obdivujeme ruskú kultúru a veríme v schopnosť Ruska rozvinúť sa v budúcu demokraciu, keďže sa domnievame, že terorizmus musí byť potrestaný, či už je dielom neštátnych skupín alebo štátnych armád, žiadame, aby čečenskú otázku už nezahaľovalo úslužné mlčanie. Musíme ruskej vláde pomôcť vymaniť sa z pasce, v ktorej sa zmieta a ohrozuje tak Čečencov, Rusov i nás. Zdá sa nám neprijateľné, aby čečenská otázka bola vypustená z programu nasledujúceho summitu krajín G8, ktorý sa má uskutočniť v júni v Rusku a nebola predmetom verejných diskusií. Bez ohľadu na rôznorodosť našich názorov v otázke samostatnosti Čečenska sme všetci znepokojení desivou vojnou bez konca," konštatuje sa vo vyhlásení.
"Cenzúra nezakryje hrôzy. Pred našimi očami bolo hlavné mesto (Groznyj) zrovnané so zemou, čo sa stalo po prvý raz od roku 1944, keď Hitler potrestal Varšavu. Takúto neľudskosť nezastrie ani nálepka boja proti terorizmu. Štáb ruskej armády predstiera boj proti hŕstke teroristov, ktorých počet sa odhaduje na 700-2000 bojovníkov. Čo by sme povedali, ak by sa britská vláda rozhodla bombardovať Belfast alebo španielska vláda Bilbao pod zámienkou zničenia IRA alebo ETA? Ticho celého sveta je vodou na mlyn tým, ktorí plienia Groznyj a ďalšie čečenské mestá a dediny. Čože si čečenské ženy, deti a civilisti zaslúžia menej rešpektu ako zvyšok ľudstva? Sú ešte považované za ľudské bytosti?," pýtajú sa signatári pod titulkom Nič neospravedlňuje naše mlčanie.
Ide o našu najzákladnejšiu mravnosť. Ako sa môžeme zmieriť so znásilňovaním unesených dievčat okupačnými jednotkami alebo ich milíciami. Prečo trpíme zabíjanie detí, unášanie chlapcov, ktorí sú mučení a živí alebo mŕtvi odovzdaní ich rodinám?, pýtajú sa autori vyhlásenia a upozorňujú aj na "filtračné tábory, ľudské fakle a exemplárne zničené dediny". Súčasne pripomínajú, že svedectvo o početných zločinoch prináša niekoľko odvážnych mimovládnych organizácií, ruských a západných novinárov, čo neumožňuje vyhlásiť: My sme to nevedeli.
Ide o základný princíp demokracií a civilizovaných štátov, právo civilistov na život, povinnosť ochrany nevinných, vdov a sirôt. Medzinárodné zmluvy a Charta OSN sú záväzné. Právo národov na sebaurčenie neznamená právo vládcov voľne disponovať s osudmi ľudí.
Ide o boj proti terorizmu. Kto si ešte nevšimol, že ruská armáda hrá úlohu hasiča-pyromana? Desať rokov potlačovania vo veľkom rozsahu oheň terorizmu zďaleka neuhasilo - naopak, oheň sa šíri ďalej, prekonáva hranice, zaplavuje Severný Kaukaz a z bojovníkov robí beštie, konštatujú signatári vyhlásenia.
Podľa ich názoru ide (aj) o politický realizmus a o zdravý rozum. Ako dlho budeme prehliadať skutočnosť, že ruská vláda likviduje poukazujúc na strašiaka čečenského terorizmu slobody, ktoré obyvateľstvo nadobudlo pri rozpade sovietskeho impéria?, pýtajú sa autori. Súčasne poznamenávajú, že prevzatie moci nad médiami, schválenie zákonov proti mimovládnym organizáciám, posilnenie "vertikály moci" vedie k znovunastoleniu centrálnej moci bez obmedzení, pričom vojna v tejto súvislosti zastiera vlastne návrat k autokracii.