Paríž/Štrasburg 7. marca (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac a zároveň aj kandidát na úrad prezidenta v blížiacich sa voľbách v stredu v Štrasburgu venoval značnú časť svojho vystúpenia Európskej únii a zároveň kritizoval "naivitu", ku ktorej sa v nedeľu v rozhovore pre televíznu stanicu TF-1 priznal predseda vlády a zároveň kandidát na úrad prezidenta Lionel Jospin.
Nastáva čas, keď je potrebné hovoriť o Európskej únii a najmä v Štrasburgu, "symbolickom meste francúzsko-nemeckého zmierenia", komentuje v dnešnom čísle denník Libération.
Ešte nikdy kandidátovi Chiracovi na predvolebnom mítingu netlieskali toľko, ako v stredu v Štrasburgu, keď odsúdil premiérom Jospinom priznanú "naivitu". Jospin v nedeľu v TF-1 priznal, že od roku 1997 sa úroveň nedostatočnej bezpečnosti v krajine znížila. Vyjadril ľútosť nad týmto faktom a uviedol, že urobil chybu v "naivnej domnienke": znížením nezamestnanosti sa podľa vtedajšieho Jospinovho názoru mala znížiť aj úroveň nízkej bezpečnosti a kriminality v krajine. Nestalo sa tak. Dnes už Jospin vie, že jeho úvaha sa nenaplnila. Kandidát Chirac kritizoval Jospinovu vládu, keď povedal: "Počas nedávnych rokov nechali narastať trestnú činnosť v krajine až do rozmerov, ktoré dnes vidíme. Obávali sa prijať opatrenie, ktoré boli nevyhnutné na jej potlačenie. Preto vláda nesie za to veľkú zodpovednosť. Naivnosť nie je ospravedlnením, naopak, niekedy je chybou," povedal prezidentský kandidát Chirac. Účastníkom mítingu sa to páčilo, ako aj fakt, že Chirac znova zopakoval svoj sľub o znížení daní, komentuje Libération.
Podstatná časť Chiracovho vystúpenia sa týkala EÚ. Súčasný francúzsky prezident aj v tejto oblasti prejavil odvahu. Jeho prejav sa podobal na výber toho najlepšieho, čo už povedal, respektíve navrhol v rámci EÚ: vypracovanie Ústavy EÚ, vytvorenie funkcie prezidenta EÚ, ktorý by stelesňoval úniu pred celým svetom, a umožnenie vzniku "pionierskej skupiny", v určitom zmysle predvoja EÚ. Ten by mal únii umožniť "zachovať si schopnosť dávať impulzy, ktoré EÚ potrebuje," v čase, keď ju už bude tvoriť 25 až 30 členských štátov.
V ďalšej časti prejavu sa J. Chirac pridŕžal "povinnej jazdy", keď hovoril, že EÚ musí byť demokratická, mať vlastnú identitu, musí rešpektovať "národ, ako jednoznačnú a viac ako kedykoľvek v minulosti živú realitu". Ďalej Európsky parlament by mal mať rozšírené právomoci a jeho poslancov by mali voliť vo "veľkých regionálnych volebných obvodoch".
Jacques Chirac urobil všetko, aby presvedčil, že EÚ a Francúzsko majú rovnaký záujem: aby "EÚ bola mocnosťou, lebo je to francúzskou ambíciou", citoval Libération.