Štokholm 28. februára (TASR) - Množstvom spomienkových akcií si dnes Švédsko pripomenulo 20. výročie zavraždenia premiéra Olofa Palmeho. Známeho sociálneho demokrata zastrelil 28. februára v centre Štokholmu z bezprostrednej blízkosti neznámy muž v čase, keď sa spolu s manželkou Lisbet vracal z kina. Atentát sa nepodarilo uspokojivo objasniť do dnešných dní.
Na štokholmskom cintoríne Adolfa Fredrika položili dnes na Palmeho hrob kyticu ruží a vence bývalý premiér Ingvar Carlsson a súčasný predseda švédskej vlády Göran Persson.
Olof Palme, ktorý sa narodil 30. januára 1927, stál na čele švédskej vlády dovedna 11 rokov: v rokoch 1969-1976 a 1982-1986. Patril k najznámejším európskym sociálnym demokratom a bol známy napríklad aj svojím ostrým nesúhlasom s vojnou USA vo Vietname.
Priaznivci i oponenti Palmeho sa zhodujú na tom, že vďaka expremiérovi získalo Švédsko väčšie slovo v medzinárodných záležitostiach. Počas studenej vojny argumentoval právom malých krajín na vlastnú politiku a známy bol podporou OSN i medzinárodnej pomoci krajinám tretieho sveta.
Z vraždy obľúbeného politika obvinili švédskeho kriminálnika Christera Petterssona, ktorého v roku 1989 aj odsúdili. V odvolacom konaní ho kvôli závažným procesným chybám pri prvom súdnom pojednávaní oslobodili. Pettersson umrel v roku 2004.
Švédski kriminalisti plánujú v kauze vraždy Olofa Palmeho nové výsluchy.
Primäl ich k tomu televízny dokument odvysielaný v pondelok - v predvečer výročia zavraždenia bývalého predsedu vlády, v ktorom vypovedal priateľ hlavného podozrivého Christera Petterssona. Roger Östlund v televízii uviedol nové skutočnosti - medziiným po prvý raz uviedol, že on bol priamym svedkom vraždy. Pôvodne Östlund vypovedal, že sa spolu s priateľom Pettersonom nachádzali iba v blízkosti miesta atentátu.
3 20 jč žab