Tá sa až teraz dozvedela, že nemeckí vojaci nie sú v Afganistane len ako príslušníci poriadkových síl, ale že sa pohybujú aj v bojovej zóne a ich služba nie je zďaleka taká bezpečná, ako sa spočiatku zdalo, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Prezident George W.Bush pripravuje svojich spoluobčanov už od 11. septembra na to, že mladí Američania môžu vojnu proti terorizmu zaplatiť aj vlastným životom.
O mieste a spôsobe nasadenia nemeckých vojakov sa však až do osudovej chvíľky veľa nevedelo. Spolková vláda ubezpečovala obyvateľstvo, že sa nedá nahovoriť na nijaké dobrodružstvo. Malo to asi znamenať, že o život nepríde nikto, domnieva sa FAZ.
Podrobnosti o činnosti vojakov Bundeswehru v Afganistane sa mala verejnosť dozvedieť dokonca až po ukončení misie, pokiaľ sa "niečo" nestane." "Čosi" sa stalo a zhrozenie nad smrťou vojakov je veľké.
Pokiaľ sa začne doteraz pozitívny postoj obyvateľstva voči nasadeniu Bundeswehru radikálne meniť, bude to aj dôsledok zlej informačnej politiky a mylného postoja kompetentných, ktorí si myslia, že obyvateľstvo musí pred realitou zatvárať oči, uzatvára mienkotvorný FAZ.
Nemecký denník Süddeutsche Zeitung sa domnieva, že o obranu Afganistanu by sa najlepšie postarali vlastní vojaci - tých však niet. V Afganistane je síce v zbrani dva milióny mužov, sú to však bojovníci rôznych etnických skupín, či väčších kmeňov. Jednotná národná armáda, ktorá by sa dokázala postarať o bezpečnosť krajiny, Afganistanu chýba.
Všetky zainteresované strany vedia, že rýchle vybudovanie riadnej armády, kontrolovanej ústrednou vládou v Kábule, by bolo najlepšou cestou na dosiahnutie mieru v tejto ťažko skúšanej krajine. Zostáva zrejme najťažší bod - dohodnúť sa na detailoch.
Tragická smrť piatich mladých ľudí ukázala jasne všetky riziká pôsobenia jednotiek ISAF. Bolo by preto múdre zminimalizovať tieto riziká rozsiahlou pomocou pri výstavbe jednotnej afganskej armády, uzatvára SZ.