Praha 7. marca (TASR) - Spôsob, akým sa v Českej republike vykonávajú bezpečnostné previerky, zavinil, že sa krajina stáva pre svojich kľúčových spojencov nedôveryhodným partnerom. Podľa Mladej fronty Dnes (MfD) spojenci nemajú istotu, že sa citlivé bezpečnostné informácie nedostanú napríklad do rúk nespoľahlivých ľudí.
Tieto obavy podľa denníka už dlhší čas vyjadruje hlavne americká vláda. V týchto dňoch s ňou o tom diskutuje podpredseda vlády Vladimír Špidla, ktorý je zodpovedný za tajné služby.
Denník pripomína, že práve v týchto dňoch zamestnankyňa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zverejnila v televízii praktiky pri previerkach. Jitka Šmídová tvrdí, že šéf NBÚ Tomáš Kadlec ju nútil zmeniť výsledok previerky námestníka policajného prezidenta Václava Jakubíka. Podľa Šmídovej Jakubík previerku dostať nemal, ale NBÚ minulý rok v decembri rozhodol v jeho prospech.
Podľa denníka sa nedôvera k Jakubíkovi prejavila minulý rok po teroristických útokoch na USA 11. septembra, keď sa nesmel zúčastniť na rokovaní krízového štábu ministra vnútra, kam prichádzali informácie amerických bezpečnostných zložiek. NBÚ po vyjadreniach svojej pracovníčky vydal prehlásenie, podľa ktorého Jakubíkova previerka bola v súlade so zákonom.
Názor NBÚ podporil aj premiér Miloš Zeman, ktorý si nemyslí, že by mohli byť previerky pre ČR vážnym problémom. "Nemyslím si, že by vystúpenie jednej začiernenej dámy v televízii malo ďalekosiahle následky," vyhlásil Zeman. Podľa neho sa na NBÚ uskutočnilo päť hĺbkových kontrol NATO a ich záver bol hodnotený excelentne.
Ako však píše MfD, Američania dali už niekoľkokrát najavo, že kvôli nedôveryhodnému systému previerok možno neratifikujú dôležitú spojeneckú zmluvu ATOMAL, na základe ktorej môže Praha dostávať informácie o jadrových zbraniach.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) juh