Londýn 28. februára (TASR) - Po niekoľkoročnej vyťaženosti v Iraku a Afganistane vykazuje takmer tretina britských vojenských jednotiek závažné nedostatky, pokiaľ ide o pripravenosť na budúce operácie. Uvádza to dnes zverejnená správa parlamentného výboru pre verejné záležitosti.
Ozbrojené sily Británie sa stále nezotavili zo záťaže spôsobenej vpádom do Iraku v roku 2003 a ich pokračujúce pôsobenie v zahraničí prekonalo aj najnáročnejšie scenáre vojenských plánovačov, píše sa v správe.
Na pripravenosť britskej armády sa opätovne sústredí pozornosť, odkedy vláda ohlásila ambicióznu trojročnú misiu v južnom Afganistane. Pri jej plánovaní britskí činitelia dúfali, že veľká časť 8500-členného kontingentu bude do polovice roka doma, čomu zatiaľ nič nenaznačuje.
Ministerstvo obrany v reakcii na správu uviedlo, že ju nemožno interpretovať tak, že tretina britských síl bude mať problémy s ďalším nasadením. Vplyv súčasných operácií je podľa náčelníkov štábov zvládnuteľný a armáda ako celok je pripravená na budúce operácie, vyhlásil tajomník ministra obrany Adam Ingram.
Británia ako najvýznamnejší spojenec USA počas vojny v Iraku vyslala do Perzského zálivu v roku 2003 vyše 45.000 vojakov. Išlo o najväčšie nasadenie britských síl od vojny v Kórei pred 50 rokmi. V súčasnosti má Londýn v Iraku asi 8500 vojakov, do Afganistanu plánuje tento rok vyslať približne 5700 vojakov.