Podgorica 27. februára (TASR) - Čiernohorská vládna Demokratická strana socialistov (DPS) dnes akceptovala Európskou úniou navrhnuté pravidlá plánovaného referenda o nezávislosti.
Podľa návrhu EÚ bude môcť Čierna Hora vystúpiť zo zväzku so Srbskom v prípade, že nezávislosť v plebiscite podporí najmenej 55 percent hlasujúcich a účasť bude nadpolovičná.
Hovorca DPS Predrag Sekulič novinárom povedal, že pravidlá EÚ nie sú štandardné. Čierna Hora ich však prijme, keďže medzinárodne uznaná nezávislosť je hlavnou podmienkou pre ďalší rozvoj krajiny a pre jej európsku budúcnosť, dodal.
Premiér Milo Djukanovič v rozhovore pre belehradskú televíziu BK TV v nedeľu vyjadril presvedčenie, že Čierna Hora nezávislosť získa.
Čiernohorský parlament má na zasadaní 1. marca schváliť podmienky referenda, sformulovať otázku a stanoviť termín plebiscitu. Vláda chce hlasovanie uskutočniť v apríli, návrh EÚ hovorí o 14. máji.
Čiernohorské opozičné strany, ktoré sú za zachovanie zväzku so Srbskom, úniou navrhované 55-percentné kvórum už podporili.
Vládna koalícia v Podgorici pôvodne odmietla návrh predložený vyslancom EÚ, slovenským diplomatom Miroslavom Lajčákom. Kabinet presadzoval myšlienku, aby na vyhlásenie nezávislosti stačil súhlas 41 percent zo 465.600 oprávnených voličov.
Podľa posledného prieskumu verejnej mienky vykonaného v decembri, nezávislosť podporuje 41,4 percenta Čiernohorcov, 32,3 percenta je proti, 14,9 percenta nie je rozhodnutých a 11,4 percenta sa odmietlo vyjadriť.
Čierna Hora je jedinou z bývalých juhoslovanských republík, ktorá po rozpade federácie zo začiatku 90. rokov zostala v spoločnom štáte so Srbskom. Vzťahy medzi Belehradom a Podgoricou sa však postupne zhoršovali spoločný štát už funguje len formálne. Čierna Hora vo februári 2003 pod tlakom EÚ súhlasila, že zostane vo voľnej únii Srbsko a Čierna Hora (SČH), na ktorú sa transformovala Juhoslovanská zväzová republika (JZR). Súčasťou dohody je trojročné moratórium na referendum o nezávislosti, ktoré tento rok vypršalo.