Brusel 27. februára (TASR) - Srbsko a Čierna Hora nemôže očakávať, že bez plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) budú pokračovať rokovania o asociačnej a stabilizačnej dohode. Zhodli sa na tom dnes v Bruseli ministri zahraničných vecí, podľa ktorých treba dať Belehradu ešte mesiac, t.j. do konca marca.
Ako však uviedol šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan, panuje tiež zhoda v tom, že Srbsku treba dať aj určitú nádej a povzbudenie vzhľadom na celkovú veľmi ťažkú situáciu, v ktorej sa Srbsko momentálne nachádza. "Ten odkaz bol tvrdý, ale nie úplne zatracujúci," konštatoval Kukan.
Stanovený termín na plnú spoluprácu SČH s ICTY podľa Kukana nie je ultimátom. "Skôr to bolo formulované tak, že ešte nejaký čas by EÚ mohla mať trpezlivosť so Srbskom. Formulácia nebola až taká tvrdá, aby znamenala, že ak nebude vyriešená otázka plnej spolupráce s ICTY, dôjde k blokácii týchto rozhovorov," objasnil slovenský minister. Rozhovory by však mohli byť v takom prípade dočasne zastavené.
Komisár pre rozšírenie Olli Rehn požaduje plnú spoluprácu SČH s ICTY, ktorá podľa neho znamená, že Belehrad urobí maximum pri pátraní po hľadaných vojnových zločincoch a prijme všetky potrebné opatrenia. "Plná spolupráca je taká, ktorá by viedla k zadržaniu Ratka Mladiča," uviedol Rehn.
V súvislosti s financovaním Palestínskej samosprávy Kukan zdôraznil, že ministri sa zhodli na potrebe ďalšieho neprerušeného poskytovania finančnej pomoci inštitúciám. "Kým je tam dočasná vláda, treba finančne pomáhať bez prerušenia alebo bez obmedzení. Pokiaľ ide o budúcnosť, zopakovalo sa, že počkáme, kým bude vytvorená oficiálna vláda a podľa toho, ako sa zachová, či sa zriekne násilia, či uzná právo štátu Izrael na existenciu, či bude plniť dohody, sa prijme definitívne rozhodnutie," vyhlásil minister.
Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová dnes predpoludním avizovala, že Európska komisia chce uvoľniť 121 miliónov eur pre Palestínčanov, pričom prevažná časť by išla priamo palestínskemu obyvateľstvu. Štyridsať miliónov by bolo určených na uhradenie účtov za elektrinu a únia ich vyplatí priamo energetickým podnikom. Ďalších 64 miliónov eur chce EÚ poskytnúť najmä palestínskym utečencom a najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Jedinými financiami, ktoré by dostali priamo palestínske úrady, by bolo 17,5 milióna eur, čo je polovica finančných príspevkov EÚ zmrazených na účte spravovanom Svetovou bankou.
Podľa Kukana však z dnešnej diskusie v rade nevyplynulo, že "komisárka dostala zelenú". Ako dodal, Ferrerová-Waldnerová vyhlásila, že má určité pravidlá, ktorými sa musí riadiť. Zatiaľ však neboli splnené kritériá tak, aby tie financie mohla uvoľniť.
Šéfovia diplomacií EÚ sa vyjadrili kriticky na adresu Izraela v súvislosti s pozastavením jeho platieb pre Palestínčanov, ako aj na adresu USA. "Slovenské stanovisko je uvoľniť finančné prostriedky, ktoré zabezpečia normálny život Palestínčanov, to znamená, aby sa poskytovali tie finančné prostriedky, ktoré potrebujú pre normálny život," podčiarkol šéf slovenskej diplomacie.