Ako uviedol osobný zástupca vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku poverený prípravou referenda Miroslav Lajčák, na základe návrhu bude referendum platné, ak sa na ňom zúčastní 50 percent registrovaných voličov a za nezávislosť sa vysloví 55 percent zúčastnených voličov. Predvolebná kampaň by mala trvať 75 dní a referendum by sa malo uskutočniť 14. mája, pričom sa obyvatelia majú vyjadriť k otázke, či sú za samostatnú Čiernu Horu s medzinárodnou subjektivitou.
"Ministri dnes vyjadrili jednoznačnú podporu krokom, ktoré sme doposiaľ urobili a myslím si, že aj tento silný signál, ktorý z Bruselu zaznel, mal za výsledok to, že vládna strana (čiernohorského) premiéra (Mila) Djukanoviča takisto akceptovala náš návrh," vyhlásil Lajčák. Keďže opozícia tak urobila už v sobotu, všetky hlavné strany návrh prijali. Zatiaľ sa podľa Lajčáka nevyjadril len menší koaličný partner vládnej strany, očakáva sa však, že aj ten návrh podporí.
Súčasťou dohody je aj zákon o referende maximálne sprísňujúci súčasné štandardy týkajúce sa vedenia a financovania kampane, ako aj úlohy médií a medzinárodných pozorovateľov. Všetky strany súhlasili s tým, že na čele celorepublikovej referendovej komisie bude cudzinec, aby sa tak zaručila objektivita.
"Dôležité je to, že jedna aj druhá strana akceptuje ten návrh, ktorý im prezentovala EÚ ako návrh, ktorý aj v týchto špecifických podmienkach zabezpečuje neutralitu a férový priebeh tohto hlasovania, to znamená, nefavorizuje ani jednu stranu dopredu," konštatoval slovenský diplomat.
Doterajšiu atmosféru v Čiernej Hore označil Lajčák za vyčkávaciu, keďže návrh bol predložený už pred desiatimi dňami, počas ktorých sa uskutočňovali vnútrostranícke konzultácie a čakalo sa na potvrdenie návrhu zo strany ministrov. V stredu celý návrh prerokuje parlament. Lajčák predpokladá, že ho podporí, čím sa okamžite môže začať predreferendová kampaň.
Podľa prieskumov je vyše 40 percent obyvateľov Čiernej Hory za nezávislosť a asi 30 percent je proti.